תוכנית רצ במ 1 ראשון לציון

קרקעות בראשון לציון

ראשון לציון הינה העיר הרביעית בגודלה בישראל, ואחת הערים המבוקשות למגורים במדינה. בשורות הבאות נסקור את האפשרויות השונות לרכישת קרקעות בראשון לציון.

החברה למימוש קרקעות

זמן קריאה: 5 דקות
תוכנית רצ במ 1 ראשון לציון

קרקע חקלאית למכירה בראשון לציון – קרקעות בראשון לציון להשקעה

ראשון לציון הינה העיר הרביעית בגודלה בישראל, ואחת הערים המבוקשות למגורים במדינה. זאת, בשל מיקומה המרכזי, קרבתה לתל אביב ולכל מוקדי העניין, הקרבה לים, שפע של אזורי בילוי, תעשייה ומסחר ועוד. כל אלה גרמו לאנשים רבים לעבור לגור בעיר, והדבר הביא לכך שמחירי הדירות בעיר עלו באופן משמעותי בשני העשורים האחרונים ומוסיפים לעלות. כיום, מי שמעוניין לרכוש בראשון לציון דירה להשקעה ייאלץ להיפרד מסכום כסף מאוד משמעותי.

רכישה של קרקע בייעוד לבנייה בראשון לציון, או רכישה של קרקע חקלאית בראשון לציון מהווה אלטרנטיבה טובה עבור משקיעים המעוניינים לרכוש בנדל”ן בעיר, בסכום נמוך משמעותית ממחירה של דירה או של קרקע הזמינה לבניה.

בשורות הבאות נסקור את האפשרויות לרכישת קרקעות בראשון לציון וכיצד ניתן לדעת האם קרקע מסוימת הינה כדאית להשקעה.

מעט על קרקעות להשקעה בראשון לציון

ראשון לציון היא עיר שכבר בנויה ומיושבת ברובה, אך עדיין ניתן למצוא קרקעות לבנייה או קרקעות חקלאיות בעיר ראשון לציון למכירה, במחירים יחסית נמוכים ומשתלמים.

ראשון לציון מתפתחת. מגדלים ובנייה רוויה בראשון

קרקעות להשקעה בראשון לציון יכולות להתחלק למספר סוגים, חלקן יכולות קרקעות זמינות לבנייה באופן מידי, חלקן בייעוד למגורים וצריכות לעבור עוד מספר שלבים בדרך להפיכתן למופשרות וזמינות לבנייה וחלקן קרקעות חקלאיות שנמצאות ממש בתחילת דרכו של התהליך התכנוני או שאינן בתהליך כלל.

על מנת שניתן יהיה לבנות על הקרקע הרשויות ומוסדות התכנון מבצעות הליך של שינוי ייעוד או “הפשרת קרקע”. מכיוון שנכון להיום, אם הקרקע נמצאת באיבו של התהליך התכנוני, אין אפשרות לבנות על הקרקע, ניתן לרכוש אותה בסכום נמוך משמעותית מקרקע שכבר הופשרה לבניה.

בתום ולאורך תהליך שינויי הייעוד צפוי מחירה של הקרקע לעלות באופן מאוד משמעותי, לעיתים אף במאות אחוזים, מה שהופך את הקרקעות להזדמנות השקעה נהדרת. כאשר הקרקעות בייעוד לבנייה או חקלאיות ניתן לקנות אותן במחיר הרבה יותר אטרקטיבי וזול ולהרוויח מתהליך ההפשרה ומהשבחת ערך הקרקע.

בניינים בנחלת יהודה דרום ראשלצ

כיצד תדעו באיזו קרקע להשקיע ומהן הבדיקות שחשוב לבצע לפני רכישת קרקעות בראשון לציון?

רכישה של קרקע חקלאית למכירה בראשון לציון או קרקע בייעוד לבנייה יכולה להיות מאוד משתלמת, זאת בתנאי שהקרקע אכן עוברת שינוי ייעוד ותהליך הפשרה.

על מנת להגדיל משמעותית את הסיכוי ולוודא שאכן מתרחש תהליך הפשרה, ובטווח זמנים קצר יחסית שיאפשר לכם ליהנות מפירות ההשקעה, חשוב לבצע מספר בדיקות מקדימות טרם רכישת הקרקע:

  1. בדקו האם מדובר בקרקע צהובהקרקע צהובה היא קרקע שמוגדרת בתב”ע כשטח לצורכי מגורים (קרקע מסוג זה מסומן על המפה בצבע צהוב, ומכאן שמה). המשמעות היא שכשאתם רוכשים קרקע מסוג זה, השאלה היא לא האם ניתן יהיה לבנות על השטח אלא מתי, וכעת הדבר תלוי בקבלת כל האישורים המתאימים מהרשויות.
  2. בדקו מהו הסטטוס התכנוני הנוכחי של הקרקע מכיוון שתהליך שינוי ייעוד יכול להיות ממושך, מומלץ לרכוש קרקע שכבר התחילה תהליך שינוי ייעוד וכבר עברה חלק מהמשוכות. ככל שהקרקע נמצאת בשלב מתקדם יותר של התהליך, כך משך הזמן שתצטרכו להמתין עד לסיום שינוי הייעוד ומימוש ההשקעה יהיה קצר משמעותית. חשוב להבין שערך הקרקע מגלם גם את הסיכון שבהשקעה, ולכן, על פי רוב ישתלם יותר לרכוש קרקע אשר נמצאת בשלב מתקדם יותר בתהליך, גם אם עלותה גבוהה יותר.
  3. בררו האם מדובר בקרקע בבעלות פרטית או בקרקעות מינהל – מרבית הקרקעות במדינת ישראל הינן בבעלות מינהל מקרקעי ישראל (כ-93%) והיתר בבעלות פרטית. “רוכשי” קרקעות שנמצאות בבעלות בעצם חוכרים את הקרקע ממנהל מקרקעי ישראל ( משכירים לטווח רחוק) ונדרשים לשלם דמי חכירה בעבור הקרקע. רכישה שכזו אינה מומלצת אלא אם אתם מתמחים בחוקי המנהל. העדיפות היא לרכישה של קרקע בבעלות פרטית אשר נרשמת על שמכם בטאבו בצורה הרגילה והמוכרת.
  4. אזור ביקוש וקרבה לתשתיות – כידוע, מיקום הוא אחד המאפיינים החשובים ביותר כאשר משקיעים בנדל”ן. בדקו שהקרקע נמצאת באזור ביקוש, בקרבה לכבישים ראשיים, רכבת, אזורי פנאי ובילוי ומרכזי תעסוקה שמושכים תושבים. ככל שהאזור יהיה יותר מרכזי, כך הביקוש לקרקע ולדירות שיבנו לאחר מכן יגדל.
  5. האם תיתכן הגדלת זכויות בניה בתוכנית – האם יש צפי להגדלת זכויות הבניה בתוכנית. ככל שינתנו יותר זכויות בניה, יותר דירות, יותר משרדים או כל נכס אחר, כך יעלה שווי הקרקע הנובע מכמות וסוג הנדל”ן אשר ניתן לבנות עליה. לעיתים ישנם גם פרויקטים אשר טומנים בחובם פוטנציאל לתוספת זכויות בניה ועירוב שימושים (בניית מגורים לצד שימושי קרקע נוספים כגון תעסוקה, דיור מוגן, וכדומה).

איפה ניתן למצוא קרקעות בראשון לציון למכירה?

אמנם סביב לראשון לציון ניתן למצוא לא מעט שטחים פתוחים שמקיפים אותה, אך נכון להיום, אפשר למצוא רק מספר מועט של מתחמים שניתן למצוא בהם קרקעות למכירה בראשון לציון בייעוד לבניה ובעלי אופק תכנוני קרוב לבניה. המקומות בהם ניתן לאתר קרקעות כאלה הן בין היתר:

* נחלת יהודה צפון (בגוש 6090) – השטח ממוקם בצמוד לשכונת המגורים המוצלחת ‘נחלת יהודה דרום’. בתום תהליך שינוי הייעוד והבניה צפוי לקום על השטח אחת השכונות היוקרתיות ומוצלחות ביותר בעיר. למיקום השטח יתרונות רבים, ובין היתר: הוא נמצא בקרבה לעורקי תחבורה ראשיים, במרחק של כ-15 דקות בלבד מהעיר תל אביב, לתושבי השכונה תהיה גישה נוחה לכל השירותים הדרושים ולכל מוקדי העניין והבילוי שיש לעיר להציע. מדובר בקרקע פרטית, שכבר מאושרת לבניה של קוטג’ים אך אינה זמינה לבנייה וכרגע בתהליכי הכנה של תוכנית לבניה של מבני דירות מגורים בבנייה רוויה, כאשר התוכנית מקודמת על ידי מינהל מקרקעי ישראל. על כן, הצפי הינו שהתוכנית תאושר בהקדם ולאחריה כבר תחל הבניה, שבסיומה המשקיעים יוכלו ליהנות מפירות ההשקעה. שוויה של דירת מגורים בשכונה יהיה גבוה, שכן ערכן של דירות המגורים באזור כבר מגיע לכ-3.7 מיליון ₪.

בניינים בנחלת יהודה דרום ראשלצ

* מתחם ה-1000 – מתחם זה כלול בתוכנית המתאר רצ 2030 (מתחם 105 בתוכנית). תוכנית המתאר לוקחת בחשבון את הצורך בתוספת שטחים מאושרים לבניה בעיר ובמסגרתה יבוצע חיבור בין חלקי העיר, יתווספו כ-32 אלף דירות וייבנו מרכזי תעסוקה גדולים מאוד. במתחם ה- 1000 (גוש 3947 וגוש 3946) צפויות להיבנות כ – 5000 דירות, מבני מגורים, עסקים, בילוי ופנאי. המתחם ממוקם בחלקה המערבי של העיר, בקרבה לעורקי התחבורה הראשיים, לתחנת רכבת משה דיין, לחוף הים ולמתחמי בילוי דוגמת היס פלנט והסופרלנד.

* מתחם ה-2000 –מתחם זה ממוקם על חלקת קרקע פרטית הצופה על הים במערב ראשון לציון, וכלול אף הוא בתוכנית המתאר רצ 2030 (מתחם 104 בתוכנית). המתחם נמצא בקרבה לים ומסומן בתוכנית המתאר כשטח לתכנון עתידי.

* מתחם נים – מתחם נים ממוקם במפגש הערים ראשון לציון, באר יעקב ונס ציונה, ובקרבה למרכז העיר ראשון ולמספר שכונות נחשבות כגון שכונת גן נחום החדשה. משולש נים (גוש 3633 לדוגמה) ממוקם בסמוך לקניון עזריאלי ותחנת הרכבת וכן בסמיכות לעורקי התנועה הראשיים. מתחם שעתיד לכלול בנייה רוויה, בשילוב של מגורים, מסחר ובילוי וכן שטחים ציבוריים ירוקים. הקרקע במתחם מוגדרת בתוכניות המתאר רצ 2030 כאזור מגורים 2.

לסיכום, בראשון לציון ניתן עדיין למצוא קרקעות חקלאיות לרכישה וכן קרקעות בייעוד לבנייה. רכישה של קרקע להשקעה בעיר יכולה להוות הזדמנות השקעה משתלמת ביותר. מי שירכוש קרקע חקלאית במיקום טוב, לאחר שביצע את כל הבדיקות הנדרשות ובסיומן גילה שאכן מדובר בקרקע כדאית להשקעה, יוכל לעשות תשואה גבוהה מאוד.

פרויקטים המציעים קרקעות בראשון לציון להשקעה

שכונת נחלת יהודה צפון

ראשון לציון, תוכנית רצ\במ\1\50\50

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו