איפה להשקיע 300 אלף שקל

איפה להשקיע 300 אלף שקל

מה לעשות עם 300 אלף שקל - פירוט אפשרויות השקעה לבעלי סכום של 300,000 ש"ח, יתרונות וחסרונות, מאפיינים ואיפה כדאי.

החברה למימוש קרקעות

זמן קריאה: 4 דקות
איפה להשקיע 300 אלף שקל

אנשים רבים מחזיקים סכומי כסף משמעותיים בצד ומתלבטים כיצד להשקיע אותם על מנת לשמר את ערך הכסף ולמקסם את התשואה. לאור שפע אפשרויות ההשקעה הקיימות, ההחלטה איפה להשקיע 300 אלף ש”ח יכולה להיות מרגשת ומורכבת כאחד.

עם שלל אפשרויות השקעה זמינות, השונות מהותית זו מזה, חיוני לקבל החלטה מושכלת התואמת את היעדים הפיננסיים ומידת הטולרנטיות שלכם לסיכונים. בעוד שהשקעות מסורתיות בשוק ההון או בנדל”ן הן בחירות פופולריות, רבים מבינים בשנים האחרונות את הפוטנציאל הגלום ברכישה של קרקעות חקלאיות, במיוחד באזורי ביקוש.

במאמר זה נציג מספר אפשרויות השקעה עם סכום של 300 אלף שקל בשנת 2024, ונבחן את היתרונות והחסרונות של כל אחד מאפיקי ההשקעה.

 

השקעת 300 אלף שקל בשוק ההון

פעמים רבות, כשאנשים שוקלים במה להשקיע 300 אלף שקלים, עולה האפשרות להשקיע בשוק ההון. עבור משקיעים המחפשים השקעות דינמיות, שוק ההון יכול להיות אופציה רלוונטית. עם 300,000 שקל, המשקיעים יכולים לרכוש מניות של חברות בעלות פוטנציאל גדילה, אג”ח, קרנות נאמנות וקרנות הנסחרות בבורסה (ETF). בעוד שלהשקעה בשוק ההון יש פוטנציאל לתת תשואה משמעותית, לעיתים גם בתוך פרק זמן קצר מאוד, היא מגיעה גם עם סיכונים לא מבוטלים.

שוק ההון נתון לתנודתיות ולהלך הרוח של המשקיעים, וכל אירוע לא צפוי שמתרחש עשוי להביא לירידה משמעותית בערך ההשקעה. כך למשל, המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, אשר הביאה לירידות חדות בשווקים בכל העולם. בנוסף, השקעה בשוק ההון דורשת הבנה ומעקב מתמיד אחר מצב השוק על מנת למקסם רווחים ולצמצם הפסדים, וכאמור, גם אז אין וודאות לגבי הרווחים. לפיכך, מומלץ לבצע פיזור של ההשקעות, כך שגם אם יש ירידות חדות בשוק ההון, עדיין חלק מההשקעה שלכם יהיה מובטח, כמו בהשקעה בנדל”ן.

 

השקעה בקריפטו

בשנים האחרונות, עולם הקריפטו (מטבעות דיגיטליים) משך את תשומת ליבם של חלק מהמשקיעים, לאור העובדה שערכם של מטבעות כגון ביטקוין ו- Ethereum עלו באופן משמעותי. מאז עליית הביטקוין, ניתן לראות מטבעות דיגיטליים צצים כפטריות אחרי הגשם, ורבים משקיעים במטבעות השונים בתקווה לשחזר את הצלחת הביטקוין.

על אף שהשקעה במטבעות קריפטו יכולה להראות כאפשרות אטרקטיבית בשל הפוטנציאל לעלייה מהירה בערכם, מטבעות קריפטו הם מאוד תנודתיים וספקולטיביים באופיים, מה שהופך אותם להשקעה בסיכון גבוה. מידי יום ניתן לראות מטבעות שקורסים ונעלמים, ואף ערכם של ביטקוין ו-Ethereum  ירדו באופן משמעותי מאוד מאז הגיעו לשיא. לפיכך, משקיעים השוקלים להשקיע בתחום זה צריכים לעשות זאת בזהירות ורק עם כספים שהם יכולים להרשות לעצמם להפסיד.

 

השקעה של 300 אלף שקל בנדלן

נדל”ן תמיד נחשב לאפשרות השקעה טובה ובטוחה במיוחד, זאת לאור העובדה שמדובר בנכס מוחשי, ולאור העובדה שעל אף האפשרות לירידות ערך זמניות, על פי רוב, ערך הנדל”ן בעיקר עולה לאורך זמן בתקופתנו. הדבר נכון על אחת כמה וכמה בישראל, שבה קיים חוסר משמעותי הן ביחידות למגורים והן בנדל”ן מסחרי, ביחס לביקוש.

1. רכישת דירה בפריפריה

רכישה של דירת מגורים באזורים בהם קיים ביקוש הינה תמיד אפשרות טובה. אם יש לכם 300 אלף ש”ח, תוכלו להשתמש בסכום זה כהון עצמי לרכישת דירה עם משכנתא. השקעה מסוג זה תאפשר לכם ליהנות מעליית ערך הנדל”ן, תוך פיזור של המחוייבות הפיננסית שלכם לאורך זמן. בשנים האחרונות, עם העליה במחירי הדירות במרכזי הערים, הפריפריה צוברת פופולריות.

לאור העובדה שמחירי הדירות בפריפריה נמוכים יותר ביחס לערי המרכז, רכישת דירה באזורים אלה יכולה להיות הזדמנות השקעה אטרקטיבית עבור משקיעים לטווח ארוך. יחד עם זאת, על אף שמחירי הדירות נמוכים יותר, עדיין תידרשו להשקיע הון משמעותי, וגם לאחר השקעה של 300,000 ש”ח, תאלצו לקחת משכנתא גבוהה מאוד. יש לקחת בחשבון את סביבת הריבית הגבוהה והעלויות הנגזרות מכך לאורך תקופת המשכנתא הארוכה. עלויות אלו יכולות להסתכם במאות ואף מיליוני שקלים ולפגוע בכדאיות העסקה.

2. רכישת משרד להשקעה

אפשרות נוספת להשקעה בנדל”ן הינה רכישה של משרד למטרות השקעה. בעידן שבו אנשים חותרים לאיזון בית-משפחה, קיים ביקוש משמעותי למשרדים להשכרה לא רק במרכזי הערים אלא גם בסמוך לערי הפריפריה. כיום ניתן למצוא פרוייקטים רבים המשלבים שטחי מסחר עם משרדים, והדבר מאפשר לשוכרים הפוטנציאליים ליהנות מהיתרונות של עבודה מחוץ לבית, מבלי שיצטרכו לבלות שעות רבות על הכביש. השקעה של 300,000 שקל במתחם משרדים יכול לספק זרם הכנסה קבוע משכר דירה.

יחד עם זאת, יש צורך לבצע מחקר וניתוח שוק קפדני, על מנת לוודא שהמיקום שבחרתם אכן יהיה מבוקש. בנוסף, הרגלי העבודה משתנים תדיר בשנים האחרונות, וקשה לצפות את מידת הביקוש שתהיה למתחם בעוד מספר שנים.

3. השקעה של 300,000 שח בקרקע חקלאית

בעוד שנדל”ן מהווה אפשרות השקעה טובה ובטוחה, השקעה בקרקע חקלאית מהווה אפשרות אטרקטיבית במיוחד בתחום זה. למעשה, מדובר באפיק ההשקעה הכדאי ביותר עבור מי שמעוניין לבצע השקעות עד 300 אלף בתחום הנדל”ן.

ככל שהמרכזים העירוניים מתרחבים, הביקוש לקרקעות באזורים אלה גדל, ובשל העובדה שקיים מחסור משמעותי ביחידות דיור ובקרקעות לבניה, שוויין של הקרקעות רק הולך ועולה. השקעה בקרקע באזורי ביקוש מהווה הזדמנות ייחודית לאנשים המעוניינים לגוון את תיקי ההשקעות שלהם תוך השקעת הון עצמי נמוך, ולזכות בתשואה לטווח ארוך.

פוטנציאל הרווח נובע משינוי ייעוד הקרקע מקרקע חקלאית לקרקע זמינה לבניה. מדובר בתהליך בירוקרטי הדרוש אישור של מספר רשויות וכל כן לרוב נמשך זמן. יחד עם זאת, בעוד שמחירן של קרקעות זמינות לבניה הינו גבוה, ומצריך השקעה של הון עצמי משמעותי ונטילת משכנתא, מחירן של קרקעות חקלאיות הינו נמוך יחסית ומאפשר לאנשים שמעוניינים להשקיע לטווח ארוך פוטנציאל רווח שפעמים רבות מגיע למאות אחוזים.

בנוסף, בניגוד לנכסי נדל”ן שמגיעים עם עלויות תחזוקה ותפעול, ומצריכים לא מעט טיפול שוטף, קרקעות שמוצעות למכירה אשר עדיין לא ניתן לבנות עליהן יכולות להיות השקעה פאסיבית, בעלת פוטנציאל תשואה גבוה יותר, וכל שנדרש מכם הוא מעט סבלנות והמתנה עד לעליית הערך. על מנת לצמצם את משך הזמן עד שתוכלו ליהנות מעליית הערך, מומלץ לרכוש קרקע חקלאית שכבר נמצאת בתהליך שינוי ייעוד ועברה בהצלחה חלק מהמשוכות הבירוקרטיות. הדבר יבטיח לכם ודאות גבוה יותר והמתנה קצרה יותר עד לתשואה הנכספת.

יחד עם זאת, חשוב לדעת שלא כל קרקע חקלאית אכן תוכל לעבור שינוי ייעוד אשר ישביח את ערכה, ויש צורך לבצע בדיקות מעמיקות על מנת לוודא שהקרקע שאתם תקנו אכן תמצה את הפוטנציאל הגלום בה.  רכישה של קרקע מיזמים בעלי ניסיון, אשר שיווקו בעבר קרקעות שסיימו תהליכי שינוי ייעוד בהצלחה, תסייע לכם לבחור את הקרקע הנכונה לרכישה עבורכם.

 

אז מה לעשות עם 300,000 שקל?

כפי שראינו, ישנם אפיקים שונים להשקעה, כאשר כל אחד מהם יתאים למשקיעים בעלי יעדים פיננסיים שונים ובעלי טולרנטיות שונה לנטילת סיכונים. השקעה בקרקע חקלאית באזורי ביקוש מציעה תשואה גבוהה במיוחד, תוך השקעה של סכום נמוך. רכישה של קרקע חקלאית מיזמים המתמחים בשיווק קרקעות חקלאיות להשקעה באזורי ביקוש בישראל, תיתן לכם אפשרות להיכנס לשוק הנדל”ן הרווחי, וליהנות מפוטנציאל תשואה משמעותי, בראש שקט.

לקריאת המשך: איפה להשקיע את הכסף

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו