נדל”ן או שוק ההון

נדל"ן או מניות? השקעה בנכס או בבורסה? בשורות הבאות ננסה לענות על השאלה תוך עריכת השוואה מקיפה בין שני האפיקים.

החברה למימוש קרקעות

זמן קריאה: 3 דקות

נדל”ן או שוק ההון – איזה אפיק השקעות עדיף? (השוואה)

ההחלטה היכן להשקיע את הכסף שעבדתם קשה עבורו אינה החלטה פשוטה, והיא מצריכה שיקול דעת זהיר. ככלל, תרצו לוודא שההשקעה שלכם תניב את התשואה הטובה ביותר לאורך זמן.

שניים מאפיקי ההשקעה הפופולריים ביותר הם נדל”ן ושוק ההון, ונשאלת השאלה, האם עדיף להשקיע בנדל”ן או בשוק ההון?

במאמר זה נשווה בין שני אפיקי ההשקעה ונבחן איזה מהם יהיה האפשרות המשתלמת ביותר.

 

האם כדאי להשקיע בנכס או במניות?

משקיעים המעוניינים להשקיע בנדל”ן יוכלו למצוא מגוון אפשרויות, ובין היתר, דירות להשכרה, נכסים מסחריים להשכרה וקרקעות להשקעה.

אחד מיתרונות ההשקעה בנדל”ן הינו הפוטנציאל להכנסה פסיבית באמצעות השכרה. נכסים להשכרה יכולים לספק זרם קבוע של הכנסה חודשית שיכולה להשלים את ההכנסה שלכם ממשכורת ואפילו להחליף אותה לאורך זמן.

בנוסף, השקעות נדל”ן יכולות לשמש כהגנה מפני אינפלציה, שכן מחירי השכירות ושווי הנכס נוטים לעלות עם האינפלציה.

מניות לעומת זאת, נוטות לעלות לאורך זמן, אך באופן מתון יותר. שוק ההון נתון לשינויים רבים הנובעים מהלך הרוח בקרב המשקיעים.

הלך הרוח יכול להיות מושפע מאוד מאירועים זמניים, ועל כן מדובר בשוק תנודתי מאוד. שנה אחת יכולה להיות רצופה בעליות בעוד שהשנה שלאחריה יכולה להיות שנה של ירידות חדות. נדל”ן, בשונה ממניות, לא יכול לאבד מערכו עשרות אחוזים בפרק זמן של מספר ימים.

כאשר אתם שוקלים אם נדל”ן או מניות, יש לקחת בחשבון שלהשקעה בנדל”ן יש יתרון אחד נוסף והוא הפוטנציאל לעליית שווי, שכן ערכו של נדל”ן נוטה לעלות לאורך זמן.

רכישת קרקעות להשקעה באזורי ביקוש בישראל בפרט, יכולה להיות אסטרטגיית השקעה חכמה שתיתן למשקיעים תשואה גבוהה במיוחד.

 

שיעורי תשואה של נדל”ן לעומת שוק ההון על פני זמן

מבחינה היסטורית, הן הנדל”ן והן שוק ההון הוכחו כהשקעות רווחיות. יחד עם זאת, כשמסתכלים על שיעורי התשואה לאורך זמן, התשואה של הנדל”ן בטוחה יותר ונוטה לעלות על זו של שוק המניות.

תשואה שנתית ממוצעת המתקבלת בעת השכרת דירה עומדת על כ-3-4% אחוזים, בעוד שהתשואה הממוצעת של ה-S&P 500, עומדת על כ-7.5% בשנה.

יחד עם זאת, תשואה משכירות היא מובטחת בעוד שתשואה ממניות אינה מובטחת.

בנוסף, מעבר לתשואה משכירות, יש לקחת בחשבון את עליית ערך הנדל”ן. מחירי הנדל”ן בישראל עולים בקצב מסחרר, ורק בתקופה 2021-2022 הייתה עליה של 15.9%.

כאשר מדובר בהשקעה בקרקעות חקלאיות, פוטנציאל התשואה גבוה אף יותר, שכן לאחר שינוי הייעוד שווי הקרקע מזנק באופן משמעותי, ולעיתים אף במאות אחוזים.

באילו השקעות נדל”ן כדאי להתמקד?

ככלל, השקעות בנדל”ן דורשות הון ראשוני מאוד משמעותי בשל מחירי הנדל”ן הגבוהים בישראל. בין אם מדובר ברכישה של דירה להשקעה או של נכס מסחרי אותם אתם מתכננים להשכיר, לרוב תצטרכו לקחת משכנתא גבוהה בנוסף להשקעת הון ראשוני.

לעומת זאת, השקעה בקרקע היא צורה ייחודית של השקעה בנדל”ן שמגיעה עם מערך יתרונות משלה. בניגוד להשקעה בנדל”ן בנוי, לקרקע אין עלויות תחזוקה.

בנוסף, קרקע היא משאב סופי ( במיוחד במדינת ישראל הקטנה בה היצע הקרקעות הפרטיות הוא 7% בלבד), כלומר ערכה הולך ועולה עם הזמן ככל שההיצע שלה קטן ושהביקוש עולה.

השקעה בקרקע חקלאית שנמצאת בתהליכי שינוי ייעוד מחקלאות לבנייה יכולה להיות השקעה משתלמת במיוחד.

מצד אחד, מכיוון שבעת הרכישה עדיין אין אפשרות לבנות על הקרקע מחיר הקרקע נמוך יחסית, מה שנותן יתרון למי שרוכש אותה.

מצד שני, ברגע ששינוי הייעוד מסתיים וגם לאורכו של התהליך, ערך הקרקע עולה במאות אחוזים, מה שמקנה למשקיעים רווח משמעותי מאוד. השקעה בקרקע חקלאית באזורי ביקוש בישראל היא אסטרטגיית השקעה משתלמת שכן ישראל היא מדינה קטנה עם משאבי קרקע מוגבלים, וככל שהאוכלוסייה גדלה, הביקוש לקרקע גדל ואיתו גם שווי הקרקעות.

 

האם להשקיע כסף בבורסה או בנדל”ן?

בעוד שלהשקעה בנדל”ן יש יתרונות רבים, גם להשקעה בשוק ההון יש יתרונות. שוק המניות יכול לספק תשואה גבוהה יותר בפרק זמן קצר יותר בהשוואה להשקעה בנדל”ן.

בנוסף, ההשקעה בבורסה היא נזילה יותר, כלומר אתם יכולים לקנות ולמכור במהירות את המניות שלכם, על פי הצורך.

עם זאת, השקעה בבורסה מגיעה עם מערך סיכונים משלה. השקעה בבורסה דורשת הרבה מאוד ידע ומחקר בכדי לקבל החלטה מושכלת לפני השקעה במניות.

כמו כן, שוק ההון יכול להיות מאוד בלתי צפוי, ואין ערובה לכך שהחברות בהן השקעתם אכן יצליחו, וגם אם יצליחו אין ערובה לכך שגם המניות שלהן יעלו בהתאמה.

דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שאם היו ירידות בבורסה, ייתכן שתצטרכו להמתין זמן רב עד שהמניות יעלו שוב על מנת שישתלם לכם למכור אותן. הדבר עשוי להביא לכך שתצטרכו למכור בהפסד אם אתם זקוקים לכסף בטווח הזמנים הקרוב.

 

אז איזה אפיק השקעות עדיף?

במאמר זה ערכנו השוואה בין השקעה בנדל”ן להשקעה בשוק ההון, אך בסופו של דבר, התשובה לשאלה האם להשקיע בנדל”ן או בשוק ההון, תלויה ביעדים הפיננסיים האישיים שלכם, ובמידת הסבילות שלכם לסיכון.

אם אתם מחפשים הכנסה פסיבית ועליית ערך לטווח ארוך, ישנם  יתרונות השקעה בנדל”ן לעומת שוק ההון. במקרה זה, השקעה בנדל”ן, במיוחד בקרקעות חקלאיות באזורי ביקוש בישראל, עשויה להיות בחירה טובה. עם זאת, אם אתם מוכנים לקחת על עצמכם יותר סיכון ומרגישים בנוח עם התנודתיות של המניות, השקעה בשוק ההון עשויה לספק תשואות גבוהות יותר בפרק זמן קצר יותר.

חשוב לציין שגיוון הוא מילת המפתח בכל אסטרטגיית השקעה. על ידי השקעה בנכסים שונים תוכלו לפזר את הסיכון, ולמקסם את התשואות שלכם. בסופו של דבר, אסטרטגיית ההשקעה הטובה ביותר היא כזו שמתיישרת עם היעדים והיכולות הפיננסיות שלכם ועם היכולת שלכם להתמודד עם סיכונים וחוסר ודאות.

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו