הזדמנויות השקעה בנדל”ן

בשורות הבאות נבחן איך מאתרים הזדמנויות השקעה בנדל"ן בארץ ובחו"ל ומהן האפשרויות העומדות בפניכם.

החברה למימוש קרקעות

זמן קריאה: 3 דקות

עם אוכלוסייה שגדלה במהירות ושטחים מוגבלים הזמינים לפיתוח, הביקוש לנדל”ן בישראל ממשיך לעלות, ומספק הזדמנויות השקעה בנדל”ן, כגון דירות למגורים, קרקעות חקלאיות, ונכסים מסחריים. בניגוד למניות או איגרות חוב, לנדל”ן יש את היתרון של היותו נכס מוחשי.

בנוסף, ערכו של נדל”ן יכול לעלות באופן משמעותי לאורך זמן, והוא יכול לייצר הכנסה שוטפת באמצעות השכרה. במאמר זה נבחן איך לאתר הזדמנויות נדל”ן ונדון בהזדמנויות השקעה בנדל”ן בארץ כמו גם בהזדמנויות השקעה בנדל”ן בחו”ל.

הזדמנויות השקעה בדירות

השקעה בנדל”ן למגורים, במיוחד באזורי ביקוש, נחשבת לאופציה מאוד פופולרית בישראל. הביקוש לדירות בישראל גבוה בעוד שההיצע נמוך, מה שמייצר הזדמנויות השקעה בנדל”ן למגורים בישראל והופך את הנכסים הללו להשקעה סולידית. השקעה מסוג זה מאפשרת למשקיעים להרוויח מדמי שכירות, וכן מעליה בערך הנכס.

מכיוון שמחירי הדירות בישראל גבוהים מאוד, נדרש מהמשקיעים הון עצמי משמעותי לצורך השקעה מסוג זה. בנוסף, השקעה בדירות דורשת גם יותר ניהול ותחזוקה בהשוואה להשקעות בקרקע, למשל.

השקעה בנדל”ן מסחרי

השקעה בנדל”ן מסחרי יכולה לכלול משרדים להשכרה, שטחי מסחר לחנויות, ומחסנים. השקעות מסוג זה מספקות פוטנציאל להכנסה קבועה מדמי שכירות וכן לעלייה בערך הנכס לאורך זמן. יחד עם זאת, חשוב לבצע בדיקת נאותות יסודית בעת השקעה בנכסים מסחריים, שכן הצלחת ההשקעה תהיה תלויה מאוד במיקום הנכס ובמצבו. בנוסף, יש לקחת בחשבון ששינוי במצב הכלכלה יכול אף הוא להשפיע על האפשרות להשכיר את הנכס.

הזדמנויות נדל”ן מכונס נכסים

גם השקעה בנדל”ן מכינוס נכסים יכולה להיות אופציה אטרקטיבית. מדובר בנכסים שנתפסו על ידי בנקים או גופים אחרים עקב אי תשלום חובות או משכנתא. נכסים אלו נמכרים לרוב במחירים מוזלים ויכולים לספק הזדמנות למשקיעים לרכוש נדל”ן בעלות נמוכה יותר. עם זאת, חשוב להיות מודעים לכך שנכסים אלו עשויים לדרוש תיקונים או שיפוץ משמעותיים וייתכנו גם בעיות משפטיות או בעלות.

הזדמנויות השקעה בנדל”ן בחו”ל

אפשרות נוספת להשקעה בנדל”ן היא הסתכלות על הזדמנויות בחו”ל. מחירי הנדל”ן הגבוהים בישראל מביאים משקיעים רבים לבחון אפשרות רכישה במדינות אחרות שהכלכלה שלהן פחות חזקה ומחירי הנדל”ן בהן נמוכים משמעותית.

הזדמנויות השקעה בחו”ל יכולות להיות גם אופציה טובה למי שמעוניין לגוון את תיק ההשקעות שלו. עם זאת, חשוב להיות מודעים לכך שהשקעה בנדל”ן בחו”ל עשויה להיות מורכבת יותר ומלווה בסיכונים רבים יותר, דוגמת תנודות מטבע וחוסר יציבות פוליטית. לכן, חיוני לחקור היטב את השוק ואת החוקים המקומיים טרם ביצוע השקעה.

הזדמנויות השקעה בקרקעות

אפשרות נוספת וכדאית להשקעה בנדל”ן בישראל היא השקעה בקרקע באזורי ביקוש. העלות של קרקע ברוב המוחלט של המקרים תהיה נמוכה יותר מאשר העלות של נכס למגורים, ולכן קרקע תהיה אפשרות טובה עבור מי שמחפש הזדמנויות נדל”ן בארץ.

בנוסף, השקעה בקרקעות יכולה להוות דרך עבור משקיעים להוסיף חשיפה לשוק הנדל”ן בתיק ההשקעות שלהם, בעלות נמוכה יחסית.

השקעה בקרקע לבניה

בעוד שהעלות של רכישת דירה או נכס מסחרי יכולה להיות גבוהה מאוד, רכישה של קרקע המיועדת לבניה יכולה להיות משתלמת יותר.

בנוסף, ככל שאוכלוסיית ישראל ממשיכה לגדול והביקוש למגורים ולשטחי מסחר עולה, ערך הקרקע המיועדת לבנייה עתידית צפוי לעלות. הרווחיות העתידית מהעסקה או מחירה תהיה תלויה כמובן בייעוד העתידי של הקרקע. אם הקרקע מיועדת לבניה של נכסים מסחריים, מחירה יהיה בדרך כלל נמוך יותר מאשר קרקע שניתן לבנות עליה בנייה רוויה למגורים, למשל.

השקעה בקרקע חקלאית

קרקעות מספקות הזדמנויות השקעה אטרקטיביות, ועבור מי שמחפש הזדמנויות נדל”ן בסכומים קטנים יותר, קרקע חקלאית יכולה להיות אופציה מצוינת, בדגש על קרקע בעלת פוטנציאל לשינוי ייעוד.

קרקע חקלאית היא קרקע שנכון להיום לא ניתן לבנות עליה, ויש צורך לבצע הליך של שינוי ייעוד מקרקע חקלאית לקרקע למגורים (הידוע גם כהליך הפשרה).

מכיוון שקרקעות חקלאיות עדיין אינן זמינות לבניה, הן נמכרות לרוב במחירים נמוכים יחסית. תהליך שינוי ייעוד הקרקע לבנייה יכול לעיתים להיות ארוך, אך פוטנציאל ההשבחה והתשואה יכול להיות משמעותי מאוד, כאשר חלק מהמשקיעים רואים החזר של מאות אחוזים על השקעתם.

אפילו אם רק החזיקו את הקרקע עד לסיום התהליך ואז מכרו אותה. יחד עם זאת, לא כל קרקע חקלאית אכן תעבור שינוי ייעוד לקרקע שניתן לבנות עליה, ועל כן חשוב לדעת מהי הדרך לזיהוי הזדמנויות נדל”ן להשקעה.

להלן מספר כלים שיסייעו לכם באיתור הזדמנויות השקעה בקרקעות:

  • בדקו האם כבר התחילו בתהליכי שינוי ייעוד – הליך הפשרה יכול להיות ממושך וכולל מספר שלבים. לכן, מומלץ לרכוש קרקע שנמצאת כבר בתהליך מתקדם של שינוי הייעוד. רכישה של קרקע שכבר עברה חלק מהמשוכות אמנם תהיה יקרה יותר מאשר קרקע שטרם התחילו בהליך שינוי הייעוד שלה, אבל היא תיתן לכם ודאות גבוהה יותר לגבי העתיד התכנוני של הקרקע ולגבי הסיכוי ששינוי ייעוד אכן יאושר.
  • בדקו מה הסטטוס התכנוני של הקרקע – במידה שהקרקע ממוקמת באזור שחלה עליו תוכנית מתאר המייעדת את האזור למגורים, המשמעות היא שזה רק עניין של זמן עד שהרשויות יאשרו את שינוי הייעוד של הקרקע.
  • השקיעו בקרקעות באזורי ביקוש – רכישה של קרקע חקלאית באזורי ביקוש ובסמיכות ליישובים קיימים, מגדילה משמעותית את הסיכוי לאישור ההפשרה.
  • בדקו את זהות החברה המשווקת את הקרקע – חשוב לרכוש קרקע חקלאית רק מיזמים ותיקים ומוכרים שכבר ביצעו מספר רב של תהליכי שינוי ייעוד בהצלחה.

לסיכום, ישנן אפשרויות השקעה מגוונות בתחום הנדל”ן, כאשר השקעה בקרקע חקלאית יכולה להיות אידיאלית עבור מי שמעוניין בהזדמנויות השקעה בסכומים נמוכים יחסית. חשוב לדעת איך לאתר הזדמנויות נדל”ן, על מנת להגדיל את הסיכוי לרווח ולמזער את הסיכונים. הקפדה על הדגשים שצוינו בנוגע לרכישת קרקע חקלאית תבטיח שגם אם לא תעשו דבר לאחר הרכישה, עצם שינוי הייעוד יעלה את ערכה של הקרקע וייתן לכם תשואה משמעותית.

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו