קרקע בבנימינה

קרקעות בבנימינה

פארק עסקים חדש, אלפי יחידות דיור ותוואי רכבת חדש. כל הסיבות למה כל-כך הרבה משקיעים מדברים על בנימינה.

החברה למימוש קרקעות

זמן קריאה: 4 דקות
קרקע בבנימינה

במהלך השנים האחרונות, המושבה בנימינה הפכה ליעד נדל”ן מאוד מבוקש ואין זו הפתעה. הקרבה לכבישי אורך חשובים ותחנת רכבת העוברת במושבה, המצמצמים את זמן הנסיעה למרכז, בשילוב עם אחד האזורים הכי פסטורליים וקסומים של ישראל מושכים תושבים ומשקיעים רבים המגלים עניין במושבה.

בימים אלו אזור בנימינה עובר תהליך התפתחות משמעותי המקודם על ידי הוועדה המחוזית, הפורסת את עקרונות ההתפתחות העתידיים של המועצה, שעתידה להפוך לעיר. היעד: הוספת אלפי יחידות דיור חדשות, הכפלת כמות התושבים מ- 16,000 ל- 34,000 והנחת קיבולת ל 66,800 תושבים בנוסף למאות אלפי מ”ר של שטחי תעסוקה וקרוב ל- 10,000 מ”ר שיוקצו לשטחי תיירות.

עוד בתכנון, מדרחוב עירוני ומוקדי תעסוקה, מרכזי מסחר ועסקים חדשים.

יתרונות רכישת קרקעות להשקעה בבנימינה

* אזור מתפתח – רכישת קרקעות בבנימינה היא בדיוק סוג ההשקעה שנכון למי שמחפש אזור עם ביקוש שנמצא בתהליך התפתחות משמעותי ויוצר הזדמנויות. . בנימינה ממוקמת בסמוך לכביש 4 ו- 2 במערב וכביש 6 במזרח, היא עשירה בשטחים ירוקים ונופים מרהיבים, והתפתחותה היא ללא ספק בשורה משמחת למי שמעוניין בהשקעה בקרקעות. כמו כל אזור שמצוי בשלבי התפתחות, היא מציעה עלייה בתשואה עבור ההשקעה, וזה בדיוק הזמן לנצל זאת.

* השקעה סולידית – ביחס לאפיקי השקעה אחרים בתחום הנדל”ן, סכום ההשקעה שנדרש לרכישת קרקעות חקלאיות בבנימינה נמוך. עם זאת, חשוב לאתר עסקה משתלמת ולבחון היטב קרקעות שמוצעות למשקיעים, כמו גם הייעוד שלהן. מומלץ להיעזר במומחה נדל”ן שבקיא בנושא הקרקעות ומכיר את הפרויקטים שיש באזור בנימינה, כדי לעשות עסקה מוצלחת ורווחית.

* פחות מס רכישה – ברכישת קרקע חקלאית בבנימינה וגם ברכישת קרקע מאושרת לבנייה, בשונה מרכישת משרד או דירה להשקעה, המשקיע משלם פחות מס רכישה וחוסך סכומים שיכולים להגיע מעשרות ועד מאות אלפי שקלים. 

* שיטת המספרים הקטנים – מכיוון שהסכום הדרוש להשקעה בקרקע בבנימינה נחשב קטן יחסית, הסבירות ששווי הקרקע יכפיל את עצמו גבוה הרבה יותר.  

* פוטנציאל תשואה – במהלך 10 השנים האחרונות אנו עדים לעלייה חדה במחירי הנדל”ן בשטחי המועצה המקומית בסדר גודל של 50%. זו לבדה אינדיקציה שמעידה על אזור מתפתח שעתיד להניב תשואה רבה למשקיעים בו.

היעד: הוספת אלפי יחידות דיור חדשות והנחת קיבולת ל 66,800 תושבים בנוסף למאות אלפי מ”ר של שטחי תעסוקה.

פרט לכל היתרונות שציינו לעיל, חשוב להדגיש את העובדה, שבנימינה נחשבת לאזור מגורים איכותי מאוד, עם דירוג סוציו אקונומי 9 (מתוך 10). האווירה החמה, הכפרית והמשפחתית בבנימינה מושכת אליה משפחות צעירות ואוכלוסייה שמחפשת את החיבור לטבע בסביבה שקטה ופסטורלית ובמרחק נסיעה קצרה מהעיר הגדולה. 

כיום, מוצעות בשטחי בנימינה קרקעות חקלאיות להשקעה בסמוך לשטחי המגורים המאוכלסים, שערכם צפוי לעלות בעשרות ואף במאות אחוזים. באזור תשתית תחבורה ציבורית מפותחת, כולל תחנת רכבת, ושטחי המגורים והתעסוקה בה הולכים וגדלים. כמו מרבית ההשקעות בקרקעות חקלאיות, זה רק עניין של זמן.

למה דווקא בנימינה? במה היא עדיפה על פני יתר אזורי הביקוש לקרקעות להשקעה בישראל?

 • בנימינה מאפשרת להשקיע בקרקעות שמיועדות הן לתעסוקה (מסחר ומשרדים) והן למגורים במקום מתפתח, בו עתידים להיות מקומות עבודה רבים ופתרונות דיור חדשים למי שמחפש סביבה שקטה ופסטורלית קרובה למרכז הארץ.
 • תשתיות הרכבת עברו, ועודן עוברות, שדרוג משמעותי, וכעת ניתן להגיע מבנימינה לכל מקום במהירות ובקלות.
 • עלויות המחיה, הדיור והשכירות בבנימינה נמוכות באופן משמעותי מאלו שמאפיינים את המרכז, ולכן היא הפכה ליעד מבוקש מאוד בקרב צעירים ומשפחות צעירות. עבור מי שחולם על בית בשטח עם נוף מרהיב והרבה מרחבים, זו יכולה להיות השקעה נהדרת.
 • בנימינה מציעה אווירה כפרית ומשפחתית. איכות החיים שמאפיינת אותה גבוהה, ומי שמבקש להשקיע בה יוכל ככל הנראה לגרוף רווחים מאוד נאים.

באילו תוכניות ופרויקטים ניתן למצוא קרקעות למכירה?

בנימינה נמצאת בתקופת פיתוח משמעותית. תוכנית המתאר הופקדה בוועדה המחוזית ומפרטת כי לרשות בנימינה-גבעת עדה עתידות להתווסף כ- 14,840 יח”ד (עם יכולת להכיל כ- 18,000 יח”ד) ופארק עסקים בצמידות לתחנת הרכבת החדשה של כ – 125,000 מ”ר. תוספת הדירות ושטחי המסחר והמשרדים מיועדים לתת מענה לתוספת התושבים המשמעותית שצפויה להכפיל ואף לרבע את אוכלוסיית המועצה המקומית.  

בתוכנית יש התייחסות גם לתוואי מסילת הרכבת שחוצה את האזור. במיקומו הנוכחי מתוכנן לקום מדרחוב עירוני, ותוואי המסילה החדש יוסט לכיוון מערב, כך שיהיה קרוב יותר לכביש 4. לאורך המסילה עתידים לפתח מרכזי עסקים, מסחר ותעסוקה.

סוגי ייעוד שונים. מה המשמעות של זה עבור המשקיע?

רגע לפני שמשקיעים בקרקע בבנימינה גבעת עדה, חשוב לדעת מה ייעוד הקרקע שבה משקיעים, ומה המשמעויות של הדבר.

תחילה נסביר, שכל הקרקעות בישראל מסווגות לפי הייעוד שלהן. יש קרקעות חקלאיות שנועדו לגידול חקלאות, קרקעות שנועדו לצורך פיתוח תשתיות כבישים וכדומה, אחרות שנועדו לבניית מגורים ועוד. משמעות הדבר היא, שלכל קרקע מוגדר מה שמותר לעשות איתה או לבנות עליה, ומה שלא.

אם בוחנים את הקרקעות להשקעה שמוצעות בשטחים של בנימינה, ניתן לראות תוכנית לפתח שטחי מגורים ושכונות מגורים בנוסף לשטחי תעסוקה ומסחר שיבססו את עצמאותה הכלכלית של המושבה.

תוספת הדירות ושטחי המסחר והמשרדים מיועדים לתת מענה לתוספת התושבים המשמעותית.

#1 השקעה בקרקעות למגורים בבנימינה – מאפייני הקרקע

 • ניתן לבנות על גבי קרקע שמיועדת למגורים רק מבנים שמיועדים לכך.
 • דוגמאות למבנים שניתן לבנות על גבי קרקעות מסוג זה: בתים פרטיים, בנייני מגורים, מגדלי יוקרה, משקי עזר ועוד.
 • לא ניתן לבנות על גבי קרקע שמיועדת למגורים חנויות מסחר, מלונות, מבני תעשייה או משרדים, אלא אם הוגדר בתוכניות המתאר והתוכניות המפורטות או אם בוצע שינוי תב”ע נקודתי.
 • בהתאם לתוכנית המתאר מוגדרים סוגי המבנים שניתן לבנות בקרקע ומאפייניהם – גובה, גודל, סגנון ועוד.

#2 השקעה בקרקעות למשרדים ומסחר בבנימינה – מאפייני הקרקע

 • ניתן לבנות על גבי קרקע למסחר רק מבנים שמיועדים לכך. בחלקם ניתן להקים גם מבני תעשייה. השילוב בין שני הייעודים הללו נקבע במסגרת תוכנית המתאר.
 • דוגמאות למבנים שניתן לבנות על גבי קרקעות מסוג זה: חנויות, גלריות, משרדים, מחסנים, מפעלים, מתקנים הנדסיים, גני אירועים ועוד.
 • לא ניתן לבנות על קרקע שמיועדת למסחר מבני מגורים או מלונות אלא אם הוגדר אחרת בתוכנית המתאר והתוכנית המפורטות או בוצע תהליך של שינוי תב”ע נקודתי.

עירוב שימושים הוא ההשקעה המוצלחת ביותר שאפשר לעשות היום:

גם בישראל, כמו בערים הגדולות בעולם, ובבנימינה בפרט, מתגברת המגמה פיתוח של מתחמי מסחר ותעסוקה גדולים יותר, משמע זכויות הבניה לעיתים גדלות פי 2 ויותר. בנוסף לזכויות הבניה הגדלות משלבות העיריות מגורים בתכנון מתחמי העסקים כך שהם נשארים פעילים לאורך כל שעות היממה.

תוספת של זכויות בניה בצירוף תוספת דירות היא המתכון המושלם לעסקה רווחית. הפוטנציאל לתוספת זכויות בנייה בבנימינה הוא גבוה ביותר וגם פוטנציאל עירוב השימושים. מתחם 10 בבנימינה הוא דוגמה מצוינת לפארק עסקים בעל אופק לתוספת זכויות בניה והוספת מיקרו דירות. הוספת דירות ושימושים נוספים ימשיכו את הרצף הטריטוריאלי כמו גם יאפשרו מגורים בפארק העסקים עם גישה נוחה לרכבת.

טווח המחירים של קרקע להשקעה בבנימינה

באופן כללי, ההשקעה בקרקע חקלאית בבנימינה למכירה נחשבת להשקעה סולידית ביחס להשקעות אחרות בתחום הנדל”ן. 

הפוטנציאל לתוספת זכויות בנייה בבנימינה הוא גבוה ביותר וגם פוטנציאל עירוב השימושים.

מעוניינים בקניית קרקע בבנימינה? עליכם לדעת, שעלות הקרקע יכולה להשתנות בהתאם למיקום הקרקע, לשלב שבו היא נמצאת בהליך ההפשרה, וכאמור, בהתאם לייעוד שנקבע לה (מגורים או מסחר).

המחיר עבור קרקעות למכירה בבנימינה נעים בטווח של 200 עד 500 אלף ₪ עבור יחידת קרקע בהליכי תכנון ושאינה זמינה לבנייה.

החדשות הטובות הן, ששטחי הבנייה בישראל מצטמצמים ותכנית המתאר למועצה כבר הופקדה בוועדה המחוזית, שנועדה גם לפתח שטחי מסחר חדשים וגם לספק עוד אלפי יחידות דיור חדשות.

פרויקטים המציעים קרקעות בבנימינה להשקעה

ICON מתחם התחנה בנימינה

פארק העסקים במערב בנימינה

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו