איפה כדאי להשקיע

איפה כדאי להשקיע כסף בשנת 2021? סקירה מקיפה

איפה להשקיע כסף? סקירה מקיפה של אפשרויות השקעה מומלצות בניסיון לענות על שאלה אחת חשובה: איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף שלכם ב-2021. נדל"ן, מניות או אפיק אחר.

החברה למימוש קרקעות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
זמן קריאה: 3 דקות
איפה כדאי להשקיע

שנת 2017 היתה שנה קלה למשקיעים. על אף שזה שנים רבות שערוצי החיסכון הפסיביים, כמו כלל אפשרויות החסכונות והפיקדונות בבנקים, אפילו לא משיגים את שחיקת הכספים בשל המדד (ולכן לא מומלץ להתייחס אליהם בכלל כאל ערוצי השקעה), אפיקי ההשקעה בשוק ההון ומניות בבורסה עלו כמעט ללא הפסק, וכך, כל מי שהשקיע בשנה זו בערוצים מנייתיים, בקרנות, במוצרים צמודי מדד, במט"ח, או אפילו במסחר יומי הפכפך – הרוויח.

אבל אז, הגיעה שנת 2018 והביאה עמה רוחות של שינוי. זירת המשקיעים הפכה בלתי צפויה ותנודתית, ואפיקי השקעה שנחשבו סולידיים ורווחיים בשנת 2017, הפכו לפתע מסוכנים והפכפכים ב-2018.

מנגד, עולם ההשקעות בנדל"ן התפתח ועמו צצו אפשרויות חדשות למשקיעים, גם בסכומים קטנים. השקעה בנכסים בחו"ל, להשכרה לטווח קצר או לטווח ארוך, הפכה פופולארית עבור משקיעי נדלן מנוסים כמו גם עבור משקיעים פרטיים שביקשו אפיקי השקעה יציבים בתשואה גבוהה; רכישת יחידות השקעה בפרויקטי נדל"ן בשלבים הראשונים שלהם אפשרה למשקיעים לרכוש בסכומים נמוכים יחסית שטחים שערכם עלה באופן דרמטי בתוך זמן קצר.

בין השאר, ראינו עליה בכמות ההשקעות בשטחי משרדים, בעיקר באזורי פריפריה עם תחזיות צמיחה גבוהות; עלייה בהתעניינות בהשקעה בשטחים חקלאיים בפרויקטים בהם תהליך שינוי הייעוד של האדמות כבר החל; ועוד. אפשרויות אלה להשקעה בנדל"ן גם בסכומים שאינם מצריכים מימון יקר לאורך זמן הפכו את ערוצי ההשקעה בנדל"ן לאטרקטיביים ביותר במהלך שנת 2018 – אבל מה הביאה עימה השנה הזו, ובמה כדאי להשקיע בשנת 2019?

איפה להשקיע כסף בשנת 2021?

שנת 2019, כמו השנה שקדמה לה, שמרה על תנודתיות לא צפויה בשוק ההון ובהשקעה במניות. אפיקי השקעה מומלצים בתחום הנדל"ן שמרו על האטרקטיביות שלהם, ואפשרויות חדשות להשקעות נדל"ן מומלצות סיפקו כר פורה למשקיעים בסכומים של עד 300,000 ₪, עם שיווק נכסים מסחריים במחירים התחלתיים ונמוכים טרם תחילת הבנייה, השקעה במגרשים חקלאיים שנמצאים על סף שינוי סטטוס, ועוד.

משקיעים ששואלים את עצמם איפה להשקיע כסף, מזהים כי אין עוד אפיק השקעה המספק יציבות, ביטחון, תחזית לתשואה גבוהה כל כך (לעיתים עם בטוחות), ונזילות יחסית – כמו השקעה בפרויקטי נדל"ן איכותיים.

 

 

השקעות מומלצות – איפה להשקיע את הכסף?

כמובן שהרווחיות, שיעורי התשואה ויציבותה של כל השקעה מומלצת, קשורה בקשר ישיר והדוק לשאלה – איפה להשקיע בנדל"ן. הנה כמה כלים כלליים שיסייעו לבחור איפה להשקיע את הכסף, בתחום הנדל"ן בשנה הנוכחית.

  • מיקום – במהלך שנת 2020 ולאור המיצוי בעתודות הקרקע בכל מרכז הארץ מגדרה ועד נתניה, ראינו כי גם פרויקטים הממוקמים בפריפריה זוכים להצלחה. התחבורה הציבורית, מחירים נמוכים ואוכלוסייה איכותית שזורמת החוצה ממרכז הארץ – הופכת פרויקטי נדל"ן באזורי הצפון והדרום רווחיים ואטרקטיביים במיוחד
  • נדל"ן מסחרי מול נדל"ן למגורים – ניראה כי שנת 2019 היתה השנה שבה הגיעה האפשרות להשקיע בנדל"ן מסחרי אל ליבו של המשקיע הישראלי. אפשרויות להשקעה בנדל"ן מסחרי הן אטרקטיביות במיוחד, עם מחירים נמוכים ליחידת השקעה, אפס השקעה בתחזוקה לאורך השנים מצד בעל הנכס, ושכירות גבוהה ויציבה, המאפשרת תשואה גבוהה
  • כניסה להשקעה בשלבים מוקדמים של הפרויקט – בדירות למגורים, מחירי הנכס נמוכים בממוצע ב – 20% "על הנייר", כלומר, טרם השלמת בניית הנכס, ביחס למחירי הנכס לאחר השלמת בנייתו, ובנכסים להשקעה בפרויקטי ענק שטרם התחילה בנייתם, ההפרשים גדולים אף יותר. כך, גילו המשקיעים כי רכישת קרקע להשקעה, לעיתים כזו ששינוי הסטטוס שלה עוד לא הושלם, עשויה להתברר כבחירה רווחית במיוחד.
  • נכסי נדל"ן עצמאיים מול נכסים שהם חלק מפרויקט גדול – משקיע בנדל"ן יכול לבחור ברכישה עצמאית של משרד או דירה למגורים. מאידך, רכישת נכס נדל"ני כחלק מפרויקט (למשל ברכישת נכס בבניין דירות מחברת ניהול השקעות או רכישת משרד באזור תעשייה חדש המתעתד להיבנות) מספקת ביטחון או יציבות, ליווי מקצועי ושיתוף פעולה. כך, למשל, נכסים הממוקמים באזורים המיועדים להשכרה, למגורים או לעסקים, נהנים מקהל שוכרים יציב, זמין, ומשכירות גבוהה לתשואה רווחית במיוחד

איך בוחרים פרויקט להשקעה?

משקיעים בישראל נוטים להעדיף השקעה בנדל"ן על פני ערוצי השקעה אחרים, זאת, בשל היציבות ועליות הערך המקושרים לנכסי נדל"ן בארץ ובמיקומים נבחרים בחו"ל. אבל יחד עם זאת, השקעה בנדל"ן היא השקעה מורכבת שחשוב להתנהל בה במקצועיות כבר בשלב איתור הנכס ובדיקות האטרקטיביות הראשוניות שלו, ועד לאחזקה השנתית,  ופוטנציאל עליית ערך הנכס.

אם גם אתם, כמשקיעים, מעוניינים לחקור את אפשרויות ההשקעה בשוק הנדל"ן בישראל, נמליץ לכם להיעזר בגורם מקצועי שיידע לסייע לכם, במיוחד כאשר אתם מחפשים אפשרויות להשקעה במיקומים מרוחקים ממקום המגורים שלכם.

חברה מקצועית תאפשר איתור פרויקטים בעלי אפשרות לתשואה גבוהה, ליווי בתהליך הרכישה, לעיתים אף סיוע במימון ועוד.

לקריאה נוספת: המדריך למחפשי קרקעות למכירה

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל"ן והקרקעות? הירשמו עכשיו