השקעות מומלצות - השקעה טובה 2021
איתור השקעה מניבה ומשתלמת

השקעה חכמה – השקעות מומלצות שכדאי לבחון בשנת 2024

איפה להשקיע כסף? סקירה מקיפה של אפשרויות השקעה מומלצות בניסיון לענות על השאלה הכה חשובה: איפה הכי כדאי להשקיע את הכסף שלכם ב-2024. נדל"ן, מניות או אפיק אחר.

החברה למימוש קרקעות

זמן קריאה: 4 דקות
השקעות מומלצות - השקעה טובה 2021
איתור השקעה מניבה ומשתלמת

השקעות נדל”ן קיימות כבר מאות שנים, אך הגורמים המעצבים את שוק הנדל”ן של ימינו הולידו אפיקי השקעה אטרקטיביים וחדשים, כשאסטרטגיות ההשקעה שאנו עדים להן עשויות להשתנות מסיבות שונות.תנודות השוק, גובה ההון שעומד לרשות המשקיעים, מטרת ההשקעה ופרק הזמן שעומד לרשות המשקיע עד שיזכה לראות את התשואה על ההשקעה שלו הם גורמים מכריעים, שיש להתחשב בהם בבחירת אפיק ההשקעה, ובהעדר חוק אצבע שקובע באופן גורף מהי השקעה מומלצת, מה שנכון למשקיע אחד לא בהכרח יהיה נכון לאחר.

משקיעי הנדל”ן תמיד ערים לתנודות השוק, שבשני העשורים האחרונים הולידו הזדמנויות חדשות ופתחו את שערי הנדל”ן גם למשקיעים צעירים שמחפשים השקעות חכמות ומניבות בסיכון נמוך. כיום כבר לא כולם רצים לקנות דירה, וההמלצה היא להתאים את סוג ההשקעה למשקיע. מחפשים השקעה מניבה בנדל”ן בשנת 2024? להלן מגוון אפיקי השקעות מומלצות והגורמים שיש שלקחת בחשבון בבחירתם.

השקעה בדירה – השקעה סולידית עם תשואה סולידית

אף על פי שדירת מגורים נחשבת להשקעה טובה בנדל”ן, ושמחירי הדירות בישראל ממשיכים לעלות, התשואה הממוצעת בעבור דירת מגורים עומדת כיום על כ-3% בלבד בממוצע שנתי. העובדה שהשקעה בדירת מגורים מצריכה הון עצמי גבוה מאוד, מונעת ממשקיעים רבים את האפשרות לאמץ אותה. פרט לכך, מי שמבקש לרכוש יותר מנכס אחד נדרש לשלם מיסים מאוד גבוהים, מה שגורע מכדאיות העסקה. עסקה מסוג זה נחשבת לעסקה יקרה ביחס לחלופות, במיוחד לאור העובדה שיש להשקיע זמן ומשאבים לאחר הרכישה בכדי לתחזק את הנכס ולאתר שוכרים שידעו לשמור עליו. אמנם קניית דירה נחשבת להשקעה בטוחה יחסית, אולם העדר שטחי בנייה חדשים ועליות המחירים בשנים האחרונות הובילו לצמצום שוק המשקיעים שמסוגלים להיכנס לשוק הנדל”ן בתנאים הקיימים.

העובדה שהשקעה בדירת מגורים מצריכה הון עצמי גבוה מאוד, מונעת ממשקיעים רבים את האפשרות לאמץ אותה

מה חשוב לבדוק לפני שמשקיעים בדירה?

 1. מהם מאפייני קהל השוכרים שאתם מעוניינים בו? האם הדירה והסביבה עונה על צרכיהם?
 2. באיזה אזור הדירה, האם השכונה מתפתחת, האם הסביבה מטופחת, האם יש תשתיות חינוך ובריאות, תחבורה ציבורית ונגישות? וכו’
 3. אילו הוצאות נוספות נדרשות מכם? (מס רכישה, שיפוץ והשבחת הנכס וכדומה).
 4. ברכישת דירה על הנייר- למה הקבלן מתחייב במידה ויש עיכוב במתן המפתחות?

משרד להשקעה

ההשקעה במשרד נתפסת כאופציה בטוחה יחסית עבור המשקיעים הקטנים, במיוחד לאור העובדה שמגדלי משרדים לא מפסיקים להיבנות, הן במרכז הארץ והן בפריפריה. למעשה, עד לכניסת הקורונה לחיינו השקעה מסוג זה הניבה תשואה שעומדת על כ-7% בממוצע לשנה, תשואה שניתן רק לחלום עליה בשוק הדירות, אולם ככל שההיצע גדל, כך קיים החשש לעודף נכסים, שלא יהיה להם ביקוש ולתחרות מאוד גדולה על השוכרים, שעלול להוביל לעלויות שכירות נמוכות. התחזיות שצופים מומחי הנדל”ן אמנם לא מבשרות שיעמדו כאן בניינים ריקים, אולם נדמה שחלק מהמשרדים שיוצעו לקהל הרחב לא יעמדו בהבטחה להשקעה חכמה ואטרקטיבית בטווח הארוך.

מה חשוב לבדוק לפני שמשקיעים במשרד?

 1. האם המשרד ממוקם באזור מסחרי שיש בו תנועה שוקקת?
 2. האם המשרד ממוקם בבניין מתוחזק?
 3. האם המשרד ממוקם בתוך משרד אחר או שהוא מהווה יחידה נפרדת? אם כן, יש לזכור שנדרש הסכם שיתוף ולקחת בחשבון את כל המשתמע מכך.
 4. האם המשרד ממוקם בקומת משרדים או שיש סביבו עסקים (ומאיזה סוג)?

תשואה שעומדת על כ-7% בממוצע לשנה, תשואה שניתן רק לחלום עליה בשוק הדירות

השקעה בנדלן מסחרי

ההשקעה בנדל”ן מסחרי כוללת מחסנים לוגיסטיים, תחנות דלק, חנויות מסחר, בתי מלון ועוד. אף על פי שהתשואה מנכס מסחרי יכולה להגיע ל-8% בשנה ואף יותר מכך, הם דורשים הוצאות תחזוקה גבוהות מאוד, וההכנסות מהן חייבות במס. פרט לכך, הנכסים הללו נוטים לתנודתיות רבה, ועלולים להסתמן ככדאיים פחות להשקעה בזמן הקורונה. חשוב לדעת, שנכס מסוג זה מחייב את בעליו לשלם ארנונה גם כשהוא עומד ריק, מה שעלול לגזול מבעליו כסף בהעדר שוכרים זמינים.

מה חשוב לבדוק לפני שמשקיעים בנדלן מסחרי?

 1. האם הנכס ממוקם באזור מבוקש? האם האזור פעיל ושוקק?
 2. מה הביקוש שיש לנכסים מסחריים באזור?
 3. מה מצב הנכס ומה הייעוד שלו?
 4. מה גובה המיסים שיש לשלם בעבור הנכס?

קרקע להשקעה השקעה חכמה גם בעת משבר

עבור מי שמחפש השקעה לטווח ארוך זה עשוי להיות אפיק ההשקעה הטוב ביותר. עם סכום השקעה של עד 300 אלף שקל כל אחד יכול להיות שחקן בשוק הנדל”ן ולרכוש קרקע להשקעה באזורי ביקוש, שפיתוחם הולך ומתקדם הודות למחסור בשטחי בנייה למגורים וביקוש הולך וגובר לפתרונות דיור ברחבי הארץ כולה. ההשקעה בקרקעות היא התפוח אדמה הלוהט של שוק הנדל”ן, אך חשוב להבין, שהיא מציעה צפי לתשואה גבוהה בטווח הארוך, מכיוון שהליכי שינוי ייעוד קרקעות, בניית תוכניות, אישור התוכניות והוצאתן לפועל לוקחים מספר שנים, אולם מי שיש בידו הון עצמי להשקעה וקצת אורך רוח עשוי להרוויח תשואה גבוהה במיוחד ככל שיקדים להשקיע. גובה התשואה בעת ביצוע עסקת קרקע חכמה יכול להגיע לעשרות ואף מאות אחוזים, ובעבור השקעה שלא מצריכה תחזוקה ואיתור שוכרים היא עשויה להעניק לבעליה סיכוי גבוה לרווחים נאים.

ההשקעה בקרקעות היא התפוח אדמה הלוהט של שוק הנדל”ן, אך חשוב להבין, שהיא מציעה צפי לתשואה גבוהה בטווח הארוך

מה חשוב לבדוק לפני שמשקיעים בקרקע?

 1. מה הייעוד של הקרקע?
 2. במידה ויש תוכניות בנייה לקרקע, מה הסטטוס שלהן?
 3. האם הקרקע נקייה משעבודים והגבלות? האם היא רשומה כקרקע פרטית בטאבו?
 4. האם ישנו גוף מלווה לרכישה אשר ייתן שירות מקצועי לאורך ההשקעה?

לסיכום, בפני משקיעי נדל”ן עומדות מגוון אפשרויות השקעה. באשר למשרדים ונכסים מסחריים אין חדש תחת השמש, התשואה והרווח תלויים בביקוש, והכדאיות הכלכלית שבהשקעה נתונה לתנודות השוק. יש לבחון את גודל הביקוש באזור שבו רוצים לרכוש את הנכס על מנת לוודא שלא מפסידים בגלל העדר שוכרים, מיסים גבוהים או תחרות גבוהה מידי שלא משאירה לבעלי הנכסים ברירות פרט להורדת עלויות השכירות.

בתקופה האחרונה מורגשת עלייה בתוכניות הפשרת הקרקעות שצפויות לקבל אישור. עיריות ומועצות מקומיות מקדמות פרויקטים של קרקעות במטרה לשנות את ייעודן והתוכניות מערבות במקרים מסוימים גם מתחמים מעורבים ומודרניים שכוללים קריות עסקים ומסחר לצד מגורים ושטחים ירוקים בשפע.

השקעה בקרקעות אומנם לא תניב עבור מרבית המשקיעים תשואה מיידית, אך עבור השקעת הון נמוך יחסית היא מסתמנת נכון להיום כאפיק המשתלם ביותר לתשואה גבוהה על השקעה בנדל”ן בישראל.

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו