השקעות קטנות בנדלן

השקעות קטנות בנדל”ן – איפה להשקיע סכום של עד ₪500,000

יש לכם סכום של עד 500,000 שקלים ומעוניינים להשקיע אותו בנדל"ן? להלן כמה מאפיקי ההשקעה המומלצים ביותר המהווים תחליף מצוין להשקעה בסכום שאינו מספיק כדי לקנות דירה בישראל.

החברה למימוש קרקעות

זמן קריאה: 6 דקות
השקעות קטנות בנדלן

המגפה העולמית אמנם גרמה למשברים כלכליים במדינות רבות סביב העולם, אך בישראל, המשבר דווקא היטיב עם חלק מסוים מהאוכלוסייה. אלו שזכו לשמור על שגרת עבודתם לא רק שהמשיכו להרוויח אלא אף הצליחו לחסוך סכומי כסף יפים של כמה עשרות אלפי שקלים. רבים מהאנשים הללו ניצבים כעת בפני שאלה הרת גורל – איפה להשקיע סכום של עד 500,000 ש”ח? האם כדאי לפנות לשוק הנדל”ן או לשוק ההון? ומהם היתרונות והחסרונות של השקעות קטנות בנדל”ן לעומת בשוק ההון?

ענף הנדל”ן בישראל חווה בעשורים האחרונים תנופה משמעותית, עם עליית מחירי דירות עקבית שנמשכת כבר למעלה מעשור. הביקוש לנכסים בארץ רק הולך וגובר, ובהתאם לכך – המחירים משתוללים. לעומת זאת, שוק ההון מגלה לאחרונה סימני היסוס, ככל הנראה כתוצאה מחוסר היציבות והתנודתיות שנגרמה ממשבר הקורונה העולמי.

בישראל הקטנטנה, המשאב הנדיר ביותר אינו נפט או גז – אלא קרקע. האוכלוסייה גדלה ומתרחבת בהתמדה, ובין אם מחירי הדירות עולים או יורדים, משפחות חדשות זקוקות לעוד ועוד דירות לגור בהן – ויש גבול למידה שבה אפשר לצופף יישובים קיימים, או לבנות יותר ויותר לגובה. השילוב בין רמות הביקוש הגבוהות להיצע הדליל הופך את הקרקעות בישראל לנכס בעל פוטנציאל רווח נדיר, לעיתים אפילו יותר מנכסים מניבים אחרים כמו דירות, בתים או משרדים.

בישראל הקטנטנה המשאב הנדיר ביותר אינו נפט או גז – אלא קרקע

במידה וברשותכם סכום של כמה מאות אלפי שקלים ואתם מחפשים היכן להשקיע אותם, נדמה כי הדבר הנכון ביותר שניתן לעשות הוא לפנות לענף הנדל”ן. בימינו, תחום הנדל”ן והקרקעות נחשב ליציב וקבוע בהשוואה לאפיקים אחרים (למשל שוק ההון ותיקי השקעות) ורבים המשקיעים, אשר בוחרים להתמקד בו כאפיק ההשקעה המרכזי שלהם. בחירה של נכס להשקעה בתחום הקרקעות בהתאם לעקרונות וקווים מנחים, תוביל בדרך כלל לקבלת תשואות עודפות על פני שאר אפיקי ההשקעה הזמינים כיום בארץ ולהשקעה נבונה.

כאמור, מחירי הנדל”ן למגורים בארץ מרקיעי שחקים ובעשור האחרון חלה עלייה ניכרת במחירי הדירות ובמחירי הקרקעות. משקיעים שברשותם סכום כסף של עד 500,000 ש”ח, אשר לא תמיד מספיק לקניית דירה, יכול לבחור להשקיע אותו בקרקעות. קרקע הנמצאת בהליך שינוי ייעוד באזור המרכז היא אופציה ממשית וכדאית להשקעה וזאת משום שמדובר באזור פופולרי ובעל ביקוש אשר רק הולך וגובר. במיוחד כאשר כמות הקרקעות הפרטיות בישראל כה מצומצמת. כדי לסבר את האוזן, רק 7% מסך כל הקרקעות בישראל הן בבעלות פרטיות.

השקעות קטנות בנדל”ן – האפשרויות המשתלמות ביותר

ישנן מספר אפשרויות שעשויות להיות התשובה לשאלה: “איפה כדאי להשקיע סכום של עד חצי מיליון שקלים”:

* ראשית, ניתן להשקיע ברכישת דירה כחלק מקבוצת רכישה וכך לחסוך מאות אלפי שקלים. דירות מסוג זה טרם נבנו והן משווקות במחיר נמוך משמעותית משווין העתידי האמיתי.

* כיוון שרכישת הדירות מתבצעת בשלב בו הן מוגדרות “כדירה על הנייר” או “כדירה על תכניות” ניתן לרכוש אותן במחיר נמוך משמעותית. דרך זו נחשבת לרווחית ומשתלמת מכיוון שבהמשך, ניתן יהיה למכור את הדירה כדירה גמורה עם מפתח ולהרוויח בעבורה סכום נאה  וזאת בעקבות השבחת הנכס ומכירת מוצר מוגמר.

* ניתן לרכוש גם דירה בנויה להשקעה באזורים המתרחקים ממרכז הארץ אשר נחשבים מבוקשים יחסית.. כך, עם סכום כסף מצומצם יותר ניתן לרכוש דירה קטנה או בינונית בפריפריה. היתרון ברכישת דירה יד שנייה בפריפריה לעומת דירה על הנייר מקבלן הוא שמדובר בנכס שכבר קיים ועומד, ולכן אין צורך לחכות עד לסיום תהליכי הבנייה על מנת להשכיר את הדירה. כלומר, קיימת יותר ודאות ורמת סיכון פחותה בהקשר הזה. באופן עקרוני ניתן להשכיר את הדירה באופן מידי לאחר קנייתה ולקבל את התשואה השוטפת מדמי השכירות החודשיים. חשוב לקחת בחשבון שבמקרים מסוימים, הדירה שזה עתה נרכשה תזדקק לשיפוץ, מה שעשוי לעכב את השכרת הדירה וקבלת התשואה. כמו כן, תהליכי השיפוץ כרוכים, כמובן, בעלויות נוספות.

* אפשרות נוספת שנחשבת להשקעה מומלצת עבור בעלי הון של עד חצי מיליון שקל היא קניית קרקע להשקעה באזורי ביקוש במרכז הארץ או בפריפריה. השקעה מסוג זה בדרך כלל נכללת  בקטגוריית “השקעות קטנות”, שכן היא כרוכה לעיתים קרובות בהשקעה כספית נמוכה בהרבה מהשקעה בנכס למגורים או נכס מסחרי.

 

 

ומה לגבי השקעות קטנות בשוק ההון לעומת השקעות נדל”ן בסכומים קטנים?

כמובן שמלבד השקעות קטנות בנדל”ן, קיימת האפשרות להשקיע סכומים קטנים באפיקים שונים בשוק ההון. כך למשל, ניתן להשקיע בערוצים סולידיים יחסית כמו אגרות חוב (אג”חים) או לחילופין במניות דרך הבנקים או בתי ההשקעות השונים. למיטיבי לכת – ישנה האפשרות להשקיע באופן עצמאי במניות ספציפיות. קיימת קשת רחבה של מכשירי השקעה זמינים למשקיעים בסכומים קטנים, כאשר הנפוצים מבניהם הם השקעה בקומת גמל להשקעה או קרן השתלמות.

בקיצור, שוק ההון מציע שפע של הזדמנויות השקעה בסכומים קטנים בתשואה משתנה שמתחילה מאחוזים בודדים בשנה ויכולים, במקרים מסוימים, להגיע לסכומים משמעותיים הרבה יותר. אז מה הקאץ’? מה החסרונות של השקעה בשוק ההון לעומת השקעה בנדל”ן בסכומים קטנים?

דבר ראשון, חשוב לזכור שבעוד השקעות הון נתונות לחסדי כוחות השוק, הן נוטות להיות תנודתיות יותר ויציבות פחות מהשקעות נדל”ן.

שנית, ובאותו הקשר, כאשר משקיעים בנכס נדל”ני מקבלים בעלות על דבר ממשי, שניתן לחוש בו וכמובן שאף לגור בו. לעומת זאת, השקעה הון היא השקעה בנכס מופשט שלא קיים ב”עולם הפיזי”.

שלישית, השקעות הון דורשות מידה מסוימת של היכרות, בקיאות והבנה בתחום הפיננסיים ושוק ההון. מדובר בידע ומיומנויות שלא בהכרח מצויים בהישג ידם של כל המשקיעים. כך למשל, מדיניות המיסוי על השקעות הון היא מורכבת למדי ודורשת חישובים אסטרטגיים ארוכי טווח. אמנם גם השקעה בנדל”ן דורשת היכרות מסוימת עם התחום וחשיבה אסטרטגית לטווח ארוך, אך עדיין ענף הנדל”ן נחשב לנגיש ופשוט יותר לניווט מאשר שוק ההון.

אם כן, מרכיבי הסיכון בשוק ההון הם שונים, ויש שיגידו גדולים יותר, ממרכיבי הסיכון בשוק הנדל”ן. מסיבות אלו, משקיעים רבים – ובמיוחד כאלו שמחזיקים בסכומים צנועים להשקעה – מעדיפים להפנות את משאביהם ולהשקיע את מאמציהם דווקא בתחום הנדל”ן. מבין ההזדמנויות השונות שמעמיד שוק הנדל”ן, השקעה בקרקעות היא חלופה אטרקטיבית במיוחד למשקיעים בסכומים קטנים יחסית של כמה מאות אלפי שקלים.

השקעה בקרקע – מדוע ולמה? יתרונות שחשוב להכיר

ככלל, התשואה הפוטנציאלית על השקעה בקרקעות עולה פי כמה מונים על השקעה בדירות חדשות על הנייר מקבלן או דירות יד שנייה, ואף השקעה בנדל”ן מסחרי כמו מפעלים, חנויות ומשרדים. רכישת קרקע להשקעה במחיר צנוע של כמה מאות אלפי שקלים ועד חצי מיליון ש”ח יכולים להניב באופן פוטנציאלי רווח עצום של עשרות ומאות אחוזים. כמובן חשוב לזכור שהשקעה בקרקעות דורשת אורך רוח ומידה ניכרת של סבלנות, שכן לרוב מדובר בהשקעה ארוכת טווח. אך ייתכן מאוד שהרווח העתידי שווה את ההמתנה, בעיקר כאשר מדובר בהשקעה בסכום קטן יחסית.

האפשרות לרכישת קרקע להשקעה הופכת רלוונטית יותר כאשר מדובר בקרקע אשר כבר מצויה בהליך של שינוי ייעוד מקרקע חקלאית לקרקע המיועדת למגורים. קרקעות שאינן זמינות לבניה הן יחידות קרקע שטרם התקבל אישור סופי ורשמי לבנות עליהן, ולכן מחירן כיום נמוך משמעותית ממחירן לאחר ההפשרה. השקעה בקרקעות מסוג זה נכללת תחת ההגדרה ‘השקעה לטווח בינוני-ארוך’, אך זוהי גם הסיבה המרכזית שהתשואה על השקעה בנכס מסוג זה גבוהה יותר כמעט מכל אפיק השקעה אחר.

רכישת קרקע בשלבים ההתחלתיים ביותר בדרך כלל איננה עסקה יקרה ותלויה במשתנים כמו אזור ביקוש, עתיד תכנוני ומצב משפטי. ככל שמקדימים לרכוש את הקרקע כך המחיר הנדרש בעבורה נמוך יותר. לכן, אם תהיתם היכן להשקיע 300,000 אלף שקל (פחות או יותר) – קרקעות בהליך שינוי ייעוד, יכולות להיות התשובה עבורכם.

תחום הנדל”ן והקרקעות נחשב ליציב וקבוע בהשוואה לאפיקים אחרים

יתרה מכך, לאחר הרכישה ניתן יהיה בדרך כלל למכור את הקרקע בכל שלב והסיכויים כי ההשקעה בקרקע תרד לטמיון הם נמוכים, במיוחד במדינה קטנה כמו ישראל בה היצע הקרקעות מוגבל. חשוב לשים לב כי רכישת קרקעות בסכום של עד חצי מיליון שקל יכולה להתבצע גם  באזורים פופולריים ברחבי הארץ וגם באזורים מתפתחים ופריפריה וזאת כל עוד בוררים את ההשקעה בצורה נכונה וע”פ קריטריונים מנחים.

מלבד היתרון הכלכלי של אחוזי התשואה והרווחים העתידיים, יתרון נוסף של השקעה בקרקעות הוא הנוחות. השקעה בקרקע אינה מצריכה פעולות ניהול ותחזוקה שוטפות כדוגמת איתור שוכרים, ניסוח וחתימת חוזים, תיקונים ושיפוצים בנכס וכדומה. מכאן שהשקעה בקרקעות כרוכה לא רק בעלויות התחלתיות נמוכות יחסית (בשל העלות הנמוכה של קרקע לעומת דירה), אלא גם בעלויות הנלוות, כמו גם בזמן ובמאמצים.

מדוע השקעה בקרקעות באזור המרכז או השרון היא אופציה שכדאי לבחון?

אזור המרכז תמיד היה אזור שבו מחירי הנדל”ן גבוהים, וכך כנראה זה יישאר גם בעתיד. קרקעות באזור המרכז הן מצרך מבוקש, במיוחד אלו הקרובות לחוף הים. באזור המרכז והשרון ישנה התפתחות מבחינות רבות: מקומות עבודה ותעסוקה, מקומות בילוי, מרכזי קניות, מוסדות חינוך איכותיים ועוד. כל אלו תורמים רבות לסיכוי שההשקעה שלכם בקרקע תתגלה כמשתלמת.

כיצד השקעה בקרקע יכולה להוביל לרווח / לרכישת דירה?

הביקוש לדירות במרכז הארץ אכן גבוה וממשיך לעלות מדי יום. בהתאם, גם לקרקעות יש ביקוש גבוה במיוחד מצד אלו שמבינים כי מדובר בהשקעה כדאית לעתיד. למשל, מי שאין ברשותו סכום גבוה דיו לרכישת דירה במרכז הארץ, אלא סכום של עד 500,000 שקלים (סכום שאינו רלוונטי בעבור דירות במרכז) יכול לבחור לקנות קרקע להשקעה ולהגיע תוך מספר שנים, באמצעות ליווי בנקאי של הבנייה, לדירה ולחסוך מאות אלפי שקלים ואף מיליונים.

כלומר, במידה ויש בידכם סכום כסף של עד חצי מיליון שקלים, ניתן יהיה למנף אותו בדרך של רכישת קרקע להשקעה. למשל, אם בידכם סכום של 300,000 ש”ח, לא תוכלו לרכוש דירה במרכז הארץ כיוון שהמחירים באזור זה נעים סביב ה-2 מיליון שקלים. גם האופציה של לקיחת משכנתא לא באה בחשבון כיוון שההון העצמי נמוך מדי. לכן, תוכלו לרכוש בסכום זה קרקע להשקעה. מרגע רכישת הקרקע, מתבצע רישום הערת אזהרה ולאחר מכן רישום בטאבו ולמעשה יש ברשותכם נכס.  מרגע הרכישה ובהתאם להתקדמות ההליך התכנוני, שווי הקרקע רק ילך ויעלה.

להגיע תוך מספר שנים, באמצעות ליווי בנקאי של הבנייה, לדירה ולחסוך מאות אלפי שקלים ואף מיליונים.

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל”ן והקרקעות? הירשמו עכשיו