פולין

נדלן בפולין – כל מה שחשוב לדעת

החברה למימוש קרקעות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
זמן קריאה: 4 דקות
פולין

מחפשים אופציה למינוף ההון שלכם בנדל"ן? כדאי שתקפצו לביקור באחת מהערים החמות, שמציעות נכסים להשקעה בפולין – ורשה, גדנסק, גדיניה, קטוביץ, קרקוב, ורוצלב, סופוט ופוזנן, כי לצד העלייה במחירי הדיור בישראל ומיעוט הקרקעות שמיועדות לבנייה חדשה, ההשקעה במזרח אירופה בכלל, ובפולין בפרט, הופכת להיות נוחה מאוד והרבה יותר משתלמת.

השקעה בסכומים נמוכים יותר, תשואה פוטנציאלית גבוהה יותר וצמיחה עקבית בשוק הפולני הם רק חלק מהגורמים שמושכים משקיעים רבים לפולין:

אף על פי ששוק הנדל"ן בישראל נחשב למאוד חם ודינמי והריביות בבנקים נחשבות לנמוכות, מיעוט השטחים המיועדים לבנייה, קצב עליית המחירים וגובה המיסוי מובילים משקיעים רבים לחפש אחר אלטרנטיבות בשווקים אחרים בהם פוטנציאל הרווח גבוה יותר.

עם תשואה ממוצעת של 7% עבור דירה להשקעה, דמי שכירות שעומדים בממוצע על 2500 ₪, עליית מחירים נוספת שצפויה להתרחש בשנה הקרובה, ושוק שמונה 38 מיליון בני אדם, זה ממש לא מפתיע, שפולין הפכה להיות זירת נדל"ן משגשגת, שמושכת אליה עוד ועוד משקיעים.

התמודדות יוצאת דופן עם המשבר הכלכלי העולמי באמצעות מדיניות כלכלית נכונה

הרבה מים זרמו בנהר מאז המשבר הכלכלי העולמי שחל בשנת 2008, אשר גרם לפולין להקשיח את תנאי המשכנתאות ולהימנע מהתערבות ממשלתית, מה שסייע לה להתגונן מפני תנודות השווקים החדות, אך כצפוי הוביל לירידה בביקוש להשקעות נדל"ן בפולין.

אולם, בשנתיים האחרונות החלה פולין לעודד רכישת דירות בקרב צעירים, ואף הקימה תכנית סיוע ללקיחת משכנתאות בריביות נמוכות, מה שגרם לחדי העין להבין את הפוטנציאל שברכישת דירות להשקעה בפולין ולסמן אותה כיעד שלא כדאי לפספס.

לא רק שכלכלת פולין הצליחה להימנע מפגיעה חמורה בעקבות המשבר, אלא שהיא הצליחה במקביל לצמוח בהתמדה, לשפר את איכות חיי התושבים, להגדיל את גובה ההכנסה הממוצע למשק בית ולהקטין את שיעורי האבטלה המקומית. כל אלו תרמו לצמיחת קריות הייטק, תעשייה ועסקים בערים הגדולות ופתח שפע של אפשרויות תעסוקה מושכות, שהעלו את מחירי השכירות סביבן.

השיפור באיכות החיים ובגובה ההכנסה הוביל גם לחיפוש אחר דיור משופר בקרב תושבי המדינה, ופרויקטים חדשים החלו להיבנות ולהימכר כמו לחמניות חמות עוד בשלב הפרי-סייל. עבור מי שמחפש אחר קניית דירה להשקעה בפולין ומבין את היתרונות הגלומים בהשקעה בפרויקטים מסוג זה, אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולקבל פרטים מלאים על הזדמנויות השקעה בלעדיות בשוק הפולני.

נדמה כי פולין חווה כעת את תור הזהב שלה. כשמשווים את הנתונים של שנת 2019 לשנים קודמות, ניתן לראות עלייה עקבית במספר היתרי הבנייה שניתנו, בכמות התחלות הבנייה, בכמות יחידות הדיור שהושלמה בנייתן ובביקוש לנכסים למכירה ולהשכרה. היותה של פולין יעד תיירותי מבוקש בנוסף למיקומה האסטרטגי לצידה של המדינה החזקה בגוש היורו – גרמניה, והעובדה כי היא עדיין משתמשת במטבע מקומי, שערכו נמוך מהאירו, הדולר והשקל, גורמים לה להצטייר כנחשקת עוד יותר עבור משקיעים מבית ומחוץ.

 

 

מגוון אפיקי השקעה לכל דורש

הצמיחה הכלכלית של פולין מיטיבה עם בעלי הדירות, אך המשקיעים הישראלים מצליחים לראות את התמונה בכללותה, ולזהות אופציות נוספות להשקעה מניבה ורווחית.

משקיעים רבים בוחרים לאתר דווקא נכסים מסחריים, שמוגדרים כנכסים מניבים קיימים, מבנים ישנים עם פוטנציאל השבחה לצורך השכרה או מכירה או מגרשים עם זכויות בנייה לצורך הקמת פרויקטים חדשים.

המספרים מדברים בעד עצמם

כשמשווים מבחינה מספרית את נתוני הנדל"ן בישראל לעומת הנתונים בפולין, מתקבלת התמונה הבאה:

– התשואה מנכסי נדל"ן בישראל לא עולה על 6% בנכסים מסחריים ואף פחות מזה בדירות. למעשה, הממוצע אף עומד על פחות מזה. לעומת זאת, תשואה ממוצעת על נכס בפולין לא יורדת מ-6% בדירות, ברוב המקרים היא עשויה להגיע אף ל-9% או יותר ובפרט בנכסים מסחריים, והתחזיות לשנים הקרובות מצביעות על מגמת עלייה.

– בעוד עלות דירה בישראל, אפילו בערי הפריפריה לא יורדת מ-1,000,000 ש"ח, מחירי נדל"ן בפולין עבור דירות למגורים או להשקעה בערים הגדולות מתחילים ברבע מיליון זלוטי, שהם שווי ערך לקצת פחות מ-250,000 ש"ח.

– בשעה שמס שבח עבור דירות בישראל עומד על 25%, כאשר מוכרים את הנכס עבור רווח מעסקת מקרקעין בפולין, נדרשים המשקיעים לשלם מס חברות בגובה אחיד, שעומד על 19% ואף פחות (כאשר הממשלה מחלקת הטבות מס לחברות "קטנות" עם מחזור עסקאות של עד 1.2 מליון אירו).

– המס עבור השכרת נכס למגורים בישראל נקבע על פי 2 מסלולים עיקריים: מדרגות מס או שיעור קבוע של 10%. הנתונים בפולין די דומים, אך גם כאן, יש יתרון להשקעה בפולין, שמציבה מיסוי לפי מדרגות מס או בשיעור קבוע של 8.5%.

אז איפה הכי משתלם להשקיע בפולין?

ורשה – עיר הבירה של פולין מתאפיינת באוכלוסיה מגוונת, שכוללת המוני צעירים, שמגיעים אליה לצורך לימודים או עבודה, מה שמבטיח ביקוש גבוה מאוד לקנייה ולהשכרת נכסים למגורים ולמסחר אבל פחות רווחי לדעתנו המקצועית.

בוורשה היצע גדול של נכסים להשקעה, וכצפוי, המחירים שדורשים בעבור נכסים אלו גבוהים ביחס לערים אחרות בפולין, אך גם התשואה גבוהה בהתאם, ולכן היא מומלצת מאוד עבור משקיעי נדל"ן.

קטוביץ – "קטוביץ מונה כ-300,000 תושבים וממוקמת בחלקה הדרומי של פולין. מטרופולין קטוביץ מונה כ-5,000,000 תושבים וטומן בחובו אפשרויות השקעה מעולות."

קראקוב – קראקוב מונה כמיליון תושבים, כ-30% מהם סטודנטים, שנחשבים לאוכלוסייה מניבה ומתחלפת, מה שמעיד על כך שקיים בה ביקוש תמידי גבוה לדירות בשכירות.

ורוצלב – התפתחותה של ורוצלב בשנים האחרונות מסתמנת כמעט בכל תחום: בתרבות, בהשכלה, בתעסוקה, בתיירות ובפיתוח התשתיות. בהשוואה ליתר הערים המומלצות להשקעה בפולין, בוורוצלב המחירים להשקעה עדיין נמוכים, ולכן מובטחת למשקיעים בה תשואה גבוהה, מה שמושך אליה רבים מהם. פרט לכך, בעיר לומדים ומתגוררים כ – 120,000 סטודנטים, מה שמעיד על ביקוש גבוה לשכירות.

גדנסק – עיר החוף גדנסק היא השישית בגודלה בפולין, מונה כמיליון תושבים ונחשבת למרכז מסחרי חשוב. כיעד השקעה היא מצליחה להגדיל את הפופולריות שלה במהירות עם עליית מחירים של כ – 60 אלף זלוטי לכל 50 מ"ר בשנתיים האחרונות, ויחד עם שיעור האבטלה הנמוך ביותר בפולין, שעומד על 2.9% בלבד, היא נחשבת לכוכב עולה בזירת הנדל"ן המזרח אירופאית בכלל ובפולין בפרט.

גדיניה – עיר הנמל והמספנות החשובה של פולין מונה לא פחות מ – 8 מוסדות להשכלה גבוהה, ומציעה שפע של הזדמנויות להשקעה, שמושכות ישראלים רבים לרכוש בה נכסים יוקרתיים.

פוזנן – אף על פי שהעיר פוזנן מונה קצת פחות מחצי מיליון תושבים, העיר שגובלת עם המדינה החזקה בגוש האירו, גרמניה, נחשבת לעיר תיירות ותרבות מפותחת שמאכלסת קרוב ל – 150,000 סטודנטים ומתגאה בשיעור אבטלה שלא עולה על 3%. כל אלו יחד מושכים אליה משקיעים פרטיים ועסקיים רבים, שבוחרים לבנות ולרכוש בה נכסים פרטיים ומסחריים.

סופוט – אמנם סופוט היא רק עיירת נופש קטנה, שמונה לא יותר מ – 40,000 תושבים, אך היא יעד תיירותי שקרנו עולה יחד עם מחירי הדירות שהיא מציעה למשקיעים.

לסיכום, פולין מצליחה אט אט להשתחרר מהקונוטציה שדבקה לה מימי מלחמת העולם השנייה, ומושכת אליה יותר ויותר משקיעי נדל"ן ישראלים שמסמנים אותה כיעד מועדף ואטרקטיבי. עם יציבות כלכלית, צמיחה עקבית ונתוני דמוגרפיה מרשימים, היא פחות או יותר כל מה שמשקיעי נדל"ן יכולים לבקש.

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל"ן והקרקעות? הירשמו עכשיו

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל"ן והקרקעות? הירשמו עכשיו