קרקעות למכירה במרכז

קרקעות במרכז

החברה למימוש קרקעות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
זמן קריאה: 4 דקות
קרקעות למכירה במרכז

רכישת קרקעות במרכז מדוע זו בחירה חכמה?

אם נבחן את גודלה של מדינת ישראל ואת נתוני הלמ"ס באשר לקצב גידול האוכלוסייה שחיה בה כיום, נוכל לראות באופן מובהק, שלא די בשטחים הבנויים המפותחים שיש בה כיום, ושהכנה של עתודות קרקעיות לצורכי בנייה עירונית מודרנית הנה צעד חשוב וחיוני יותר מאי פעם, שחייב להיעשות בשנים הקרובות.

באופן לא מפתיע הביקוש לפתרונות דיור כל הזמן הולך וגובר, אולם בהעדר שטחי בנייה פנויים במרחבים העירוניים, לא נותר למדינה אלא לקדם תהליכי הפשרה של קרקעות חקלאיות בכדי להגדיל את היצע השטחים המיועד לבנייה.

שינוי הייעוד של הקרקעות החקלאיות אומנם לא קורה בן לילה, אך למי שמחפש אחר אפיק השקעה סולידי עם תשואה נאה ביחס לאפיקי השקעה אחרים, כדאי לנצל את ההזדמנויות הזמינות כיום להשקעה, ויפה שעה אחת קודם.

רכישת קרקע היא בין ההשקעות החכמות ביותר שאפשר לעשות כיום בעולם הנדל"ן מ-2 סיבות:

  1. ביקוש גבוה והיצע נמוך – מיעוט השטחים המיועדים לבנייה לצד הגידול באוכלוסייה והביקוש ההולך וגובר לפתרונות דיור מקרבים את הקרקעות החקלאיות בישראל צעד אחד קדימה לקראת הליך שינוי הייעוד שלהן.
  2. פוטנציאל לרווח ותשואה גבוהה – קרקע שטרם הופשרה היא בעלת הסיכויים להניב את התשואה הגבוהה ביותר עבור המשקיעים ביחס לגובה ההשקעה. אף על פי שההליך אורך זמן, בכל שלב הוא עשוי להעלות את שווי הקרקע, והשאלה היא לא האם להשקיע, אלא איפה להשקיע.

איפה הכי משתלם להשקיע?

ידוע שערי המרכז הן בין האזורים הכי יוקרתיים ומבוקשים בישראל. הקירבה למקומות התעסוקה ומקורות הפרנסה, לקריות ההייטק, למרכזי הבילוי והתרבות הגדולים והמובילים, קו החוף וצירי התנועה המרכזיים היא יתרון אדיר עבור מי שמתכנן לבצע השקעה בקרקעות.

אזור המרכז כל כך רבגוני, שהוא מתאים גם למי שנהנה מסגנון חיים אורבני וגם למי שחולם על חיי קהילה שקטים בסמוך למוקדי עניין, תעסוקה, מסחר ובילוי. מכיוון שהביקוש לפתרונות דיור במרכז הולך ועולה בהתמדה, הסיכוי להפשרת קרקעות במרכז עולה, ולכן השקעה בקרקע באזור המרכז עשויה להיות החלטה נבונה מצד המשקיע.

בעוד שמחירי הדירות במרכז בפרט ובארץ בכלל ממשיכים לעלות, קרקע חקלאית במרכז הארץ היא אופציה נהדרת להשקעה במחיר שפוי, שמתאים למגוון סוגים של משקיעים. עם זאת, מומלץ להיעזר באיש מקצוע או בחברת ייעוץ נדל"ן שבקיאים במגוון פרויקטים ותוכניות בהם ניתן למצוא קרקעות למכירה במרכז, ויכולים לסייע בבחירת הקרקעות הכדאיות למשקיע שמכילות פוטנציאל גבוה לשינוי ייעוד, זאת בהתאם לצרכיו של המשקיע ולתקציב שעומד לרשותו.

ההבדל בין מגרשים למכירה במרכז לבין קרקעות להשקעה (שאינן זמינות לבנייה)

קיימים מגוון סוגים של מגרשים שמוצעים למכירה בישראל:

  1. מגרשים בקרקע שהופשרה לבנייה – מגרשים שכבר עברו את כל הליך ההפשרה ושינוי הייעוד, ובהם מותרת הבנייה. מגרשים אלו נחשבים להשקעה הכי יקרה, אולם יש בה את הסיכון הקטן ביותר. מסיבה זו היא גם עשויה להניב תשואה נמוכה ביחס ליתר אפשרויות ההשקעה, והיא מתאימה למשקיעים עם הון עצמי גבוה.
  2. מגרשים בקרקע חקלאית שמיועדת לפיתוח עירוני – קרקעות מסוג זה בדרך כלל הוגדרו בתוכניות המתאר הארציות ונכללים בתוך תוכניות שמקדמות וועדות התכנון השונות בייעודי בניה כאלו ואחרים. משקיעים שבוחרים לרכוש קרקעות אלו יכולים להניב תשואה נאה בתנאי שהקרקע תופשר ותעבור שינוי ייעוד. ההשקעה הזו מתאימה למי שמחפש למקסם את הרווח מתהליך ההשבחה של הקרקע ומעליית הערך ככל שיתקרב או יתחיל תהליך הבניה (במיוחד כאשר בונים את הדירה – שם הרווח הוא הגדול ביותר). ההשקעה מתאימה למי שיש לו הון עצמי סביר, כך שניתן להשקיע גם בתקציבים קטנים, ובדרך כלל דורשת המתנה ואורח רוח.
  3. מגרשים בקרקע שמיועדת לתעשייה – בקרקעות מסוג זה מותרת בנייה של מפעלים, בתי עסק ומבני תעשייה. ביחס לקרקעות שמיועדות לבנייה, הקרקעות הללו פחות אטרקטיביות למשקיע הפשוט. קרקעות אלו מתאימות למשקיעים עם צרכים ספציפיים התואמים את אופי עיסוקם/צורכיהם ואת אופי הזכויות במגרש.
  4. מגרשים בקרקע שמיועדת למסחר – קרקעות אלו עשויות להוות השקעה חכמה, שכן עתידים להיבנות בהן שטחי מסחר, שכוללים משרדים, חנויות ובתי עסק. במרבית המקרים הקרקעות הללו ממוקמות בסמוך למרכזי ערים או לשכונות מגורים ומספקות מקור תעסוקה, פרנסה ושירותים שונים לתושבי הסביבה. עוד מידע כאן.
  5. קרקעות בשטחים ציבוריים פתוחים – קרקעות מסוג זה אינן מיועדות לבנייה, לפיתוח או לתהליך שינוי ייעוד. קרקעות אלו בדרך כלל מצויות ברשות שמורות הטבע בישראל.

כאשר מדברים על קרקעות להשקעה, הכוונה היא לשטחים שטרם עברו הפשרה ושינוי ייעוד (סעיף 2). משמעות הדבר היא, שבעבור השקעה סולידית, ניתן להניב תשואה גבוהה יותר ביחס ליתר אפיקי ההשקעה.

עם זאת, חשוב לדעת שלא כל קרקע חקלאית היא השקעה ראויה. לא מעט קרקעות הן בעלות סיכויי הפשרה נמוכים מאוד ואף אפסיים, ובמקרים מסוימים קיים רועץ, שעלול להקטין את סיכויי ההפשרה או להעיד על הפשרה שעתידה לקרות, אם בכלל, בעתיד הרחוק.

על מנת לדעת היכן להשקיע ואילו קרקעות הן בעלות הסיכויים הטובים ביותר להפשרה בזמן הקרוב כדאי להיעזר באנשי מקצוע.

טווח מחירים של קרקעות להשקעה במרכז

נותרת השאלה, כמה כסף עולה להשקיע בקרקעות להשקעה במרכז? התשובה לכך אינה חד- משמעית, שכן שווי הקרקע מושפע בעיקר מהמיקום שלה, במידת הקרבה שלה למרכזים עירוניים ו/ או מסחריים ולביקוש לפתרונות דיור באזור.

באופן כללי, ההשקעה בקרקע למכירה במרכז נעה בין 300,000 ₪ ל-800,000 ₪ עבור שטח שיתן זכות לדירה.

פרויקטים המציעים קרקעות במרכז למכירה

בן יהודה צפון

כפר סבא, תוכנית מתאר כוללנית

שכונת מול הפארק

רעננה, רע/2020

מתחם 531

הוד השרון, הר/1202

ניוזלטר

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים, ועידכונים בתחום הנדל"ן והקרקעות? הירשמו עכשיו